Więcej uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B
Uprawnienia uzyskiwane są bez dodatkowych formalności

Więcej uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B

Polscy kierowcy, w ramach posiadania prawa jazdy kategorii B nabędą uprawnień do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 tony, tak jak ma to już miejsce w Niemczech i Holandii. Zapowiadana od dłuższego czasu zmiana ma wejść w życie w I półroczu 2021 roku.

Warunkiem skorzystania z tego przepisu jest to, że dotyczy on pojazdu napędzanego paliwem alternatywnym, a kierowca musi posiadać prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Uprawnienia uzyskiwane są bez dodatkowych formalności - zmiana ta ma dotyczyć wszystkich, którzy spełnią warunki zapisane w ustawie.

Biorąc pod uwagę konstrukcję elektrycznych samochodów, zwiększenie uprawnień kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B zwiększy zainteresowanie, szczególnie dostawczymi samochodami elektrycznymi. Dostępne na polskim rynku samochody do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej zasilane olejem napędowym czy benzyną mają maksymalną ładowność do 1,5 tony. Natomiast ich odpowiedniki zasilane prądem elektrycznym - maksymalnie 1,2 tony. Tylko po to żeby nie przekroczyć magicznego progu dmc 3,5 tony. Różnica 750 kg, pozwoli producentom zwiększyć nie tylko na ładowność, ale również zasięg dostawczych samochodów elektrycznych.