VWFS i strażacy ochotnicy pomagają uchodźcom z Ukrainy
VW Transporter wykorzystywane są do transportu darów dla uchodźców z Ukrainy (Foto: VWFS)
08.06.2022

VWFS i strażacy ochotnicy pomagają uchodźcom z Ukrainy

Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych od kilku miesięcy pomagają uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Dzięki samochodom VW Transporter, które w marcu bezpłatnie przekazała im Volkswagen Financial Services, mogą swoją służbę wykonywać sprawniej i skuteczniej. W tym okresie strażacy przejechali dostawczymi Volkswagenami już ponad 70 000 kilometrów.


Firma Volkswagen Financial Services przekazała łącznie na rzecz OSP 20 samochodów VW T6. Pojazdy trafiły do wybranych jednostek czynnie zaangażowanych w pomoc uchodźcom w województwach przygranicznych. Od marca br. samochody VW Transporter wykorzystywane są do transportu osób oraz przewożenia żywności i darów dla potrzebujących w strefie przygranicznej z Ukrainą. Auta zostały przekazane bezpłatnie na okres 6 miesięcy.

VWFS
Jednostka OSP Rymanów od początku konfliktu bardzo aktywnie angażuje się w działania związane z pomocą obywatelom Ukrainy. Samochód Volkswagen Transporter przekazany przez firmę VVFS jest dla nas dużym wsparciem - relacjonuje dh Grzegorz Zawada, naczelnik jednostki OSP Rymanów


Każdy z pojazdów został wyposażony w pakiet serwisowy i ubezpieczenie oraz kartę paliwową, żeby strażacy mogli skupić się na swoich zadaniach i tym, co najważniejsze – niesieniu pomocy potrzebującym uchodźcom. Jest to kolejna odsłona trwającej od 2020 roku współpracy między
VWFS a Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP.


VWFS


Pomoc liczona kilometrami

Dwadzieścia samochodów przekazanych na rzecz jednostek OSP pokonało od marca do końca maja łącznie 71 147 km. Liderem w tym szczytnym rankingu okazała się OSP Rymanów, której druhowie mieli na liczniku ponad 8 000 km pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Niewiele mniej, bo ponad 5 000 km, przejechali strażacy z GPR OSP Myślenice (woj. małopolskie) oraz z OSP Bełżec (woj. lubelskie).

Ratownictwo to nie tylko zawód. To nieustanna gotowość do pomagania. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wsparcie dobrych ludzi oraz instytucji, które przekazują dary, wspierają nas finansowo i pomagają w transporcie. Dziękujemy firmie Volkswagen Financial Services i Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych, dzięki którym otrzymaliśmy samochód Volkswagen T6. Można mieć dużo chęci i rąk do pracy, jednak ważne jest także posiadanie odpowiednich środków i sprzętu, aby móc efektywnie działać – podkreśla dh Krzysztof Druzgała, prezes GPR OSP Myślenice.


VWFS


Volkswagenami na Księżyc

Wspólne działania Związku OSP i Volkswagen Financial Services na rzecz lokalnych społeczności trwają od 2020 roku. Celem pierwszej edycji była walka ze skutkami pandemii Covid-19. Samochody VWFS wykorzystywano też w akcjach ratunkowych, zabezpieczaniu terenów objętych zagrożeniem powodziowym czy monitorowaniu lasów w czasie upałów. Od początku działań, czyli od 2020 roku, auta pokonały łącznie 388 000 km. To mniej więcej tyle, ile wynosi dystans na Księżyc. Jeśli zaś sięgnąć po bardziej przyziemne porównanie, auta OSP z logo VWFS okrążyły Ziemię – i to aż 9 razy. (ww)