Volvo XC60: „mądrzejszy” niż kiedykolwiek
Od ponad dziesięciu lat XC60 jest w czołówce popularności swojego segmentu
11.03.2021

Volvo XC60: „mądrzejszy” niż kiedykolwiek

Volvo stale uatrakcyjnia swoje pojazdy. Teraz padło na model XC60, najchętniej kupowany w segmencie premium średniej wielkości SUV. Wprowadzono nowy pokładowy system operacyjny, zawierający wbudowane usługi i aplikacje Google, oparty na systemie Android Automotive OS. Zadaniem producenta ten bestsellerowy SUV jest teraz „mądrzejszy” niż kiedykolwiek.


Dzięki nowemu systemowi infotainment XC60 ma teraz doskonałe możliwości personalizacji i łączności, wzbogacone o zupełnie nowy pakiet usług cyfrowych. Najważniejsze elementy tego pakietu to obecność Asystenta Google, umożliwiającego głosowe sterowanie funkcjami i to nie tylko multimedialnymi. Nowy system pokładowy ma także najlepszą w klasie nawigacją opartą na Google Maps oraz daje dostęp do przeznaczonych dla samochodu aplikacji ze sklepu Google Play. Dostęp do wszystkich usług następuje po zalogowaniu, a niezbędne oprzyrządowanie znajduje się w samochodzie.

Volvo Car Group jest pierwszym producentem aut, który nawiązał ścisłą współpracę z Google w celu stworzenia pokładowego systemu operacyjnego nie tylko opartego na rozbudowanym systemie Android, ale też obsługującego aplikacje i serwisy Google, dotychczas niedostępne w samochodach. Dzięki tej współpracy nowy system zadebiutował w pierwszym elektrycznym Volvo, czyli modelu XC40 Recharge. Volvo XC60 jest kolejnym modelem, w którym system ten będzie standardowym wyposażeniem fabrycznym.

Volvo
Obecnie XC60 wyposażone jest w Advanced Driver Assistance System (ADAS), nowoczesny, system bezpieczeństwa czynnego, składający się z szeregu radarów, kamer i czujników ultradźwiękowych. System ten umożliwia między innymi wykrywanie innych uczestników ruchu drogowego, automatyczne hamowanie i unikanie kolizji. Z kolei funkcja Pilot Assist daje wsparcie kierowcy od ruszenia aż do osiągnięcia prędkości autostradowej


Obok wielu zmian wprowadzonych wewnątrz XC60, zaprojektowano także delikatne udoskonalenia wyglądu zewnętrznego – nową osłonę chłodnicy, nowe przednie zderzaki, a także nowe kolory nadwozia i wzory kół. Dodatkowe możliwości personalizacji to między innymi wybór opcji luksusowych bez tapicerki skórzanej czy też nowa tapicerka materiałowa City Weave. W wersji R-Design będzie do wyboru nowy, granatowy lakier. naturalnie metalizowany. Rury wydechowe XC60 po liftingu będą dyskretnie schowane za zderzakiem.

 

Volvo XC60
XC60 z roku modelowego 2022 trafi do produkcji seryjnej pod koniec maja

Od ponad dziesięciu lat XC60 jest w czołówce popularności swojego segmentu – w latach od 2009 do 2020 sprzedano 1,7 mln egzemplarzy dwóch generacji tego modelu. Nawet w bardzo trudnym dla branży ubiegłym roku sprzedano prawie 200 tysięcy sztuk. XC60 z roku modelowego 2022 trafi do produkcji seryjnej pod koniec maja.(opr. ms)