Tychy odżyły! Nowe Jeepy, Fiaty i Alfa Romeo prosto z Polski
Od lewej: Sławomir Bekier - dyrektor administracji, finansów i kontroli zarządzania, członek zarządu FCA Poland, Tomasz Gębka, dyrektor Zakładu Tychy, członek zarządu FCA Poland, Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Tychy odżyły! Nowe Jeepy, Fiaty i Alfa Romeo prosto z Polski

Nareszcie znane są losy fabryki Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach. Dzisiaj władze koncernu ogłosiły o poważnej inwestycji w tym zakładzie, w efekcie czego powstawać tam będą nowe modele marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo. Tym samym zakończył się kilkuletni okres niepewności co do dalszych losów tej fabryki.

 
Przygotowania już się rozpoczęły. Grupa FCA zainwestuje w rozbudowę i modernizację zakładu, a potrwa to kilka lat.. Celem jest uruchomienie w drugiej połowie 2022 roku seryjnej produkcji pierwszego z trzech nowych modeli samochodów osobowych dla marek grupy. Zapowiedziane samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo to zaawansowane technologicznie modele oparte na nowej koncepcji mobilności. Będą one produkowane, wykorzystując najbardziej zaawansowane systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny.

FCA
Od lewej: Sławomir Bekier - dyrektor administracji, finansów i kontroli zarządzania, członek zarządu FCA Poland, Tomasz Gębka, dyrektor Zakładu Tychy, członek zarządu FCA Poland, Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Ogłoszenie inwestycji FCA w fabryce w Tychach zostało przypieczętowane symbolicznym przekazaniem decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Dokumenty z rąk prezesa KSSE, dr. Janusza Michałka przyjął członek zarządu FCA Poland, dyrektor finansowy Sławomir Bekier. Przyznane wsparcie dotyczy stworzenia korzystnych warunków realizacji planowanej inwestycji poprzez zapewnienie FCA możliwości skorzystania z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Z tej okazji wypowiedzieli się przedstawiciele Grupy FCA i KSSE.

FCA
Dziś Tychy piszą nowy rozdział niezwykłej, stuletniej historii obecności Grupy w Polsce, która rozpoczęła się od otwarcia pierwszego oddziału Fiata w 1920 roku. Jestem szczególnie dumny z naszych polskich zakładów, które dzięki codziennemu zaangażowaniu i wysiłkowi pracowników reprezentują centra doskonałości dla FCA na całym świecie. Zapowiedziane dziś inwestycje są wypełnieniem obietnicy wzmocnienia działalności w Polsce złożonej przez FCA dwa lata temu podczas prezentacji naszego biznesplanu - powiedział Pietro Gorlier, dyrektor operacyjny (COO) FCA na region EMEA


- Fiat Chrysler Automobiles to nie tylko jeden z największych producentów samochodów osobowych w Polsce, lecz także jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej. W skład Grupy wchodzi trzynaście polskich spółek, które zatrudniają 6,4 tys. osób. Chciałabym także podkreślić, że w ubiegłym roku aż 74% produkcji polskich spółek FCA o wartości ponad 12,4 mld złotych znalazło swoich odbiorców poza granicami kraju. FCA to nie tylko sprawne i nowoczesne przedsiębiorstwa, ale również wiarygodna organizacja, dla której czynnik ludzki jest kluczowym elementem sukcesu. Dzięki profesjonalizmowi tyskiej załogi możemy dziś świętować jedną z większych inwestycji motoryzacyjnych w Polsce i tym niezwykle mocnym akcentem przypieczętować 100. jubileusz obecności Grupy FIAT na ziemiach polskich - powiedziała dr Henryka Bochniarz, członek Rady Nadzorczej FCA Poland.:

 

FCA
Dr Henryka Bochniarz, członek Rady Nadzorczej FCA Poland


- Dziękuję za wsparcie ze strony naszego managementu – zarówno w Turynie, jak i w Detroit. Ktoś, kto zna zakład w Tychach i lokalny team, mógłby powiedzieć, że decyzja dotycząca ulokowania tak ważnego strategicznie projektu właśnie tutaj powinna być automatyczna. Z drugiej strony w Grupie FCA jest wiele fabryk w Europie, obu Amerykach i Azji, z którymi współpracowałem w przeszłości i w których wdrożyliśmy system World Class Manufacturing. Podobnie jak zakład w Tychach gwarantują one najwyższą jakość i wydajność, koncentrując się jednocześnie na ekologii. Tym bardziej dziękuję za to zaufanie dane właśnie nam - oświadczył Tomasz Gębka, dyrektor Zakładu Tychy, członek zarządu FCA Poland:

FCA
Tomasz Gębka, dyrektor Zakładu Tychy, członek zarządu FCA

- Nasz flagowy inwestor z kolejną decyzją KSSE o wsparciu. Tym razem FCA Poland będzie produkował w Polsce i to u nas, w Tychach, całkiem nowe modele samochodów do tej pory nieprodukowane przez Grupę. Dzięki realizacji inwestycji Grupy FCA zaplanowanej na kilka lat, w KSSE na Śląsku będą powstawały nowoczesne samochody marek FCA z napędem elektrycznym oraz hybrydowym. W ramach samej decyzji o wsparciu KSSE, nasz inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w fabrykę w Tychach - powiedział dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE).

FCA
Dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej


Ogłoszona decyzja o inwestycji Grupy FCA ma również ważny wymiar symboliczny – pieczętuje przypadający na ten rok 100. jubileusz obecności Grupy i marki FIAT nad Wisłą. To właśnie 100 lat temu w Warszawie powstała spółka akcyjna Polski Fiat, a 11 lat później w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie ruszyła produkcja pierwszych Fiatów na włoskiej licencji. Powojenna historia marki odrodziła się w 1965 roku w warszawskiej FSO wraz z produkcją nowego samochodu na licencji i osiem lat później w FSM w Bielsku-Białej, gdzie z linii montażowej zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 126p. W 1975 roku ruszyła produkcja w zakładzie w Tychach. W 1992 roku Fiat Auto nabył FSM, powołując do życia spółkę Fiat Auto Poland, obecnie Fiat Chrysler Automobiles – Poland.