Stan nietrzeźwości niebezpieczny i kosztowny
Nigdy nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, nawet jeśli minęło już kilka godzin od ostatniego drinka
31.05.2024

Stan nietrzeźwości niebezpieczny i kosztowny

W maju 2024 roku polska Policja odnotowała aż 4010 przypadków zatrzymań, wynikających z prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

 


Pomimo tak drastycznych statystyk, w mediach wciąż możemy usłyszeć lub przeczytać o kierowcach będących w stanie „nieświadomej nietrzeźwości”. Najczęściej ma ona miejsce gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Osoby wsiadające za kółko w takim stanie wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością.

Ryzyko wypadku już po małym piwie

Jest jednak grupa kierowców, którzy lekceważą to, że wypili alkohol nawet w minimalnej ilości. Wynika to z tego, że nie znają skutków wypicia małego piwa lub lampki wina. Można więc założyć, że część zatrzymanych kierowców „na podwójnym gazie” nie wsiadłaby za kółko ze świadomością, że ilość alkoholu obecnego w ich organizmie nie pozwala na prowadzenie pojazdu.

Zbyt wiele osób siada za kierownicą nie mając pewności co do swojego stanu trzeźwości. To tak zwana nieświadoma nietrzeźwość, czyli niebezpieczne przekonanie, że w organizmie nie ma już śladu po alkoholu. Brak kaca czy wrażenie wypoczęcia mogą być złudne i nie będą stanowić dla policji żadnego usprawiedliwienia w przypadku kontroli trzeźwości 

Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w firmie AlcoSense

Alkohol, nawet w minimalnych dawkach, wpływa na zdolności poznawcze, koordynację ruchową oraz zdolność do podejmowania decyzji. Już przy stężeniu 0,2 promila pojawiają się zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, a ryzyko spowodowania wypadku znacznie wzrasta. Wydłuża się także czas reakcji, co zwiększa ryzyko kolizji. Przy 0,5 promila ryzyko spowodowania wypadku jest trzykrotnie większe, przy 0,8 promila dziesięciokrotnie wyższe, a powyżej 1,2 promila - aż 200-krotnie wyższe.

Jak sprawdzić stężenie alkoholu we krwi

Kierowcy zawsze muszą pamiętać o rozwadze i odpowiedzialnym zachowaniu na drogach. Nigdy nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, nawet jeśli minęło już kilka godzin od ostatniego drinka. Bezpłatne badanie trzeźwości można wykonać na komisariatach policji, a dla większej pewności i wygody warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości alkomat osobisty.

Obecny taryfikator przewiduje nałożenie surowych kar dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości. Mowa o nawet 15 punktach karnych, grzywnie od 2 500 złotych do 30 000 złotych, areszcie, a nawet karze w postaci pozbawienia wolności na okres 2 lat. (ms)