Skoda Fabia czwartej generacji nadjeżdża
Nowa Fabia będzie zbudowana na platformie MQB-A0
29.04.2021

Skoda Fabia czwartej generacji nadjeżdża

Konstruktorzy czwartej już generacji Skody Fabia ujawnili szczegóły wnętrza nowego modelu, którego premiera światowa odbędzie się 4 maja w Pradze.


Podstawowym czynnikiem, który umożliwił ewolucję fabii, było zastosowanie platformy MQB-A0 wykorzystywanej w modelach Volkswagena. W porównaniu z poprzednimi konfiguracjami nowa platforma jest większa pod każdym względem, więc Fabia czwartej generacji rozrosła się na zewnątrz, a przede wszystkim wewnątrz. Pierwszy szkic wnętrza sugeruje, że wnętrze samochodu będzie zauważalnie szersze niż poprzednio, co podkreślają również odważniejsze poziome linie nowego wnętrza.

Pod tym względem Fabia podąża śladami najnowszej generacji Skody Octavia, która zapoczątkowała przemianę wnętrza samochodów marki Skoda. Nowa Fabia przywiązuje również dużą wagę do szczegółów: na przykład pierwszy szkic przedstawia nowy projekt okrągłych wlotów powietrza po obu stronach deski rozdzielczej, który jest pierwszym w nowoczesnej historii Skody. Innym ważnym szczegółem są akcenty kolorystyczne, które ujednolicają różne części wnętrza.

Skoda Fabia
Dostępnych będzie pięć jednostek napędowych. Podstawowa konfiguracja to dwa trzycylindrowe silniki 1.0 MPI, czyli silniki wolnossące. Dostarczają one albo 48 albo 59 kW mocy i współpracują z pięciobiegową manualną skrzynią biegów. Następny krok to dwa doładowane trzycylindrowe silniki TSI, jeden o mocy 70 kW (ponownie z pięciobiegową manualną skrzynią biegów), a drugi 81 kW z sześciobiegową manualną lub siedmiobiegową automatyczną skrzynią DSG . Najmocniejszym układem napędowym będzie silnik 1.5 TSI o mocy 110 kW, który będzie dostępny w standardzie z siedmiostopniową przekładnią DSG

Kolejnym kluczowym elementem jest oczywiście duży ekran dotykowy, który znajduje się wysoko na desce rozdzielczej, podkreślając nowe linie Skody, które po raz pierwszy pojawiły się w Octavii. Linia pod wyświetlaczem odwzorowuje linię grzbietu maski, która ujednolica wnętrze i wygląd zewnętrzny samochodu, a także ma praktyczną zaletę: dolna część linii służy jako oparcie dla dłoni użytkownika, ułatwiając obsługę ekranu dotykowego. Szkic ujawnia również, że Fabia czwartej generacji będzie oferować opcję cyfrowego panelu przyrządów Virtual Cockpit, która wcześniej była dostępna tylko w większych modelach marki. (ww)