Ruszyła seryjna produkcja nowego Multivana
Nowy Multivan jest pierwszym pojazdem, który wszedł do pełnej produkcji w Hanowerze
05.10.2021

Ruszyła seryjna produkcja nowego Multivana

Z linii produkcyjnej Volkswagen Samochody Użytkowe w Hanowerze zjechały pierwsze seryjne egzemplarze nowego Multivana. Jest to pierwszy model VW Multivan z silnikiem hybrydowym typu plug-in jaki został wyprodukowany w tym zakładzie Volkswagena. Jednocześnie trwają przygotowania do produkcji w pełni elektrycznego ID. BUZZ, którego seryjna produkcja ruszy w przyszłym roku.


Nowy Multivan jest pierwszym pojazdem, który wszedł do pełnej produkcji w Hanowerze i jest osadzony na modułowej płycie dla pojazdów z silnikiem montowanym poprzecznie (Modular Transverse Matrix — MQB). Rozpoczęcie seryjnej produkcji nowego Multivana jako hybrydy typu plug-in jest kamieniem milowym w elektryfikacji produkcji w zakładzie w Hanowerze. Od 2022 roku będą tu produkowane jednocześnie trzy pojazdy na trzech platformach i w trzech wariantach układu napędowego: T6.1, nowy Multivan i w pełni elektryczny ID. BUZZ. Od 2025 r. będą tu również produkowane kolejne w pełni elektryczne modele premium dla pozostałych marek Grupy VW.

Volkswagen Multivan


Hybrydowy układ napędowy typu plug-in-hybrid (PHEV) o mocy 218 KM zapewnia zerową emisję spalin i duży zasięg przy niskim całkowitym zużyciu paliwa. Ponadto, Multivan wejdzie na rynek z dwoma turbodoładowanymi silnikami benzynowymi 136 KM i 204 KM, a już na początku 2022 roku pojawi się turbodiesel o mocy 150 KM.

Volkswagen Multivan

Pełna automatyzacja produkcji Multivana

Zakład w Hanowerze wyróżnia się wysokim stopiniem automatyzacji produkcji. Na przykład warsztat blacharsko-lakierniczy: w procesie produkcyjnym T6.1 stopień automatyzacji wynosi około 77% a w nowym Multivanie 93%. Pracownicy nadzorujący proces montażu opiekują się wieloma etapami produkcji z jednego stanowiska kontrolnego. Z kolei zautomatyzowane systemy logistyczne zwiększają wydajność procesu montażu, bowiem poruszające się po fabryce samojezdne pojazdy transportowe przywożą części bezpośrednio z magazynu na linie montażowe. (ww)