Ruszyła produkcja nowej ŠKODY FABIA
ŠKODA FABIA czwartej generacji jest oparta na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen
12.07.2021

Ruszyła produkcja nowej ŠKODY FABIA

Pierwsza FABIA czwartej generacji zjechała z linii montażowej zakładów ŠKODA AUTO w Mladá Boleslav. W tym celu ŠKODA AUTO zainwestowała 110 milionów euro w modyfikację swoich linii produkcyjnych. Od debiutu w 1999 roku ŠKODA dostarczyła na rynek ponad 4,5 miliona egzemplarzy, co czyni model FABIA drugim bestsellerem marki po OCTAVII.


Efektowny design i nowe proporcje sprawiają, że najnowsza ŠKODA FABIA jest bardzo atrakcyjnym samochodem. Po raz pierwszy model oparty jest na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen, co pozwoliło na zapewnienie samochodowi znacznie zwiększonych funkcji bezpieczeństwa i komfortu. Przy długości 4108 mm model nowej generacji po raz pierwszy przekracza granicę czterech metrów, a przy szerokości 1780 mm oferuje jeszcze więcej miejsca niż jego poprzednik. Bagażnik, który w swoim poprzedniku był już największy w segmencie, powiększył się o 50 do 380 litrów.

 

Skoda Fabia
Ponad 4,5 miliona dostarczonych egzemplarzy od czasu wprowadzenia modelu pierwszej generacji w 1999 roku


Nowa FABIA posiada napęd na przednie koła i jest dostępna z manualną skrzynią biegów lub automatyczną 7-biegową DSG. Do wyboru jest pięć silników benzynowych z obecnej generacji EVO Grupy Volkswagen, które łączą niski poziom emisji ze zwiększoną wydajnością i większą dynamiką. FABIA może pochwalić się współczynnikiem oporu powietrza (c d ) na poziomie 0,28, ustanawiając rekord w segmencie małych samochodów. W połączeniu z opcjonalnym 50-litrowym zbiornikiem paliwa umożliwia to przebieg ponad 900 km w cyklu WLTP. Ta najnowsza edycja zawiera również szereg systemów wspomagania, które wcześniej były zarezerwowane dla pojazdów z wyższych segmentów.

Pierwsza generacja FABIA, wprowadzona na rynek w 1999 roku, była jednym z najlepiej sprzedających się małych samochodów, z ponad 1,7 milionami dostarczonych egzemplarzy. Model drugiej generacji, który pojawił się w 2007 roku, również przekroczył próg 1,7 miliona sprzedanych egzemplarzy. Łącznie z trzecią generacją, która zadebiutowała w 2014 roku, do klientów na całym świecie dostarczono ponad 4,5 miliona FABII.