Po drogach Zanzibaru
Typowy środek transportu to dala-dala, samochód z przysłowiową „paką” pokrytą prowizorycznym dachem i zamontowanymi ławeczkami
03.04.2021

Po drogach Zanzibaru

Zanzibar, wyspa na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Afryki z plażami o białym piasku i szmaragdowo-zielonej wodzie fascynuje i przyciąga, szczególnie teraz, gdy jesteśmy zmęczeni pandemią i potrzebujemy odpoczynku. Wystarczy kilka godzin spokojnej jazdy wypożyczonym samochodem aby przemierzyć Zanzibar wzdłuż, nieco ponad stukilometrowym odcinkiem drogi z Ungwi na północy wyspy na jej południowy cypel w okolice Mkunguni.


Warto wygospodarować jeden dzień pobytu aby przejechać wyspę samochodem, chociaż piaszczyste plaże zachęcają swym bezkresem do długich spacerów i kąpieli w oceanie przy temperaturze wody 27-28 stopni C. Przy okazji można z bliska zobaczyć zakamarki wyspy, porozmawiać z tubylcami i zrobić na pamiątkę fajne zdjęcia, by po powrocie móc wspominać.

Plaża na Zanzibar
Piaszczyste plaże wyspy Zanzibar


Turyści zdecydowani na legalne wypożyczenie samochodu muszą posiadać polskie prawo jazdy a następnie uzyskać specjalne pozwolenie, najczęściej za pośrednictwem firmy wynajmującej
. Wystawienie dokumentu kosztuje 15 $. Można też skorzystać z lokalnego przewodnika. My spotkaliśmy biegle mówiącego po polsku Tanzańczyka, który zorganizował nam indywidualne wojaże po wyspie.

Wyspa Zanzibar
Samochodem można dojechać niemal nad brzeg oceanu


Na drodze trzeba uważać, gdyż tubylcy mają zwyczaj siadywać wzdłuż drogi, dzieci biegają bez opieki i próbują zatrzymać auto aby wyprosić parę groszy. Po drodze można także spotkać patrole policji. Zdarza się również, że i policjanci chcą zarobić na turystach. Łapówkarstwo to duży problem w Tanzanii. Ponadto, turyści z Polski muszą pamiętać, że na Zanzibarze, jak i w całej Tanzanii, obwiązuje ruch lewostronny. Na drodze trzeba zachować ostrożność. Zwłaszcza o zmroku, gdy poboczem przemierzają piesi lub rowerzyści a drogi nie są oświetlone. Także podczas skręcania na skrzyżowaniach i cofania, ponieważ tamtejsi kierowcy jeżdżą ryzykownie i nie stosują się do obowiązujących przepisów. Lepiej więc zaplanować podróż tak, aby zdążyć z powrotem przed zmierzchem.

Wyspa Zanzibar
W Tanzanii obowiązuje lewostronny ruch pojazdów


Generalnie, w Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów i ciężarówek), jazda po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów, zły stan dróg i brak oświetlenia.

Wyspa Zanzibar
Paliwo jest tańsze o blisko 2 zł na litrze


Z tankowaniem paliwa nie ma trudności
. Chociaż ze względu na bezpieczeństwo i jakość tankowanego paliwa najlepiej zrobić to w Zanzibar, stolicy wyspy. W końcu marca litr benzyny kosztował 2026 -2030 szylingów zaś oleju napędowego 2041 – 2045 szylingów, czyli ok. 3,42 zł za PB oraz 3,45 zł za ON. (ww)