Pięciogwiazdkowy ID.4
ID.4
20.04.2021

Pięciogwiazdkowy ID.4

W pełni elektryczny Volkswagen ID.4 otrzymał pięć gwiazdek w teście bezpieczeństwa Euro NCAP (European New Car Assessment Program). Audytorzy wystawili ID.4 dobre oceny we wszystkich kategoriach - w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, dzieci i niechronionych użytkowników dróg, a także w zakresie systemów wspomagania.

Ocena ochrony pasażerów dorosłych opiera się na czynnikach obejmujących zderzenie czołowe, boczne i testy kręgosłupa szyjnego. W oparciu o te testy zderzeniowe i ocenę środków zapewniających jak najszybsze ratowanie i wydobywanie ofiar wypadku, ID.4 osiągnął 93 proc. dostępnych punktów w odniesieniu do kierowców i dorosłych pasażerów. Dla dzieci ustalono wynik na poziomie 89 proc.


Oceny te oparte na trzech ważnych czynnikach. Oprócz zbadania ochrony zapewnianej przez urządzenia przytrzymujące dla dzieci w przypadku zderzenia czołowego lub bocznego (poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa), w ramach oceny przeanalizowano również możliwości zainstalowania w pojeździe fotelików dziecięcych.


Oprócz ochrony pasażerów Euro NCAP bada również, w jaki sposób automatyczne systemy hamowania awaryjnego (AEB) mogą zabezpieczać niechronionych użytkowników dróg (pieszych i rowerzystów) w przypadku zagrożenia kolizją. Audytorzy przywiązują równie dużą wagę do innych standardowych systemów wspomagania. Jedną z pozytywnych cech ID.4 jest to, że wszystkie warianty wyposażenia są standardowo wyposażone w system ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu i asystenta hamowania awaryjnego Front Assist. ID.4 posiada również środkową poduszkę powietrzną na przednich siedzeniach; może to pomóc zmniejszyć lub, w najlepszym przypadku, zapobiec możliwemu kontaktowi głowy między kierowcą a pasażerem z przodu, na przykład w przypadku zderzenia bocznego.


System bezpieczeństwa Car2X to kolejna technologia, którą każdy ID.4 ma na pokładzie (opcja dostępna w Niemczech). Pozwala on na wymianę informacji o lokalnych zagrożeniach z innymi pojazdami i infrastrukturą drogową za pośrednictwem standardu bezprzewodowego WLANp. Już w marcu 2020 roku Euro NCAP przyznało innowacyjnej funkcji ostrzegania przed zagrożeniami Car2X nagrodę Advanced Award w uznaniu jej pionierskiego wyposażenia.
Ponadto, z wynikiem 85 proc. możliwych do zdobycia punktów, w pełni elektryczny SUV Volkswagena uzyskał również doskonałe wyniki w kategorii Safety Assist. Ocena za ochronę pieszych i rowerzystów wyniosła 76 proc.


Warto przypomnieć, że ID.4 kontynuuje historię z pięcioma gwiazdkami w teście Euro NCAP. Wcześniej, kompaktowy ID.3 uzyskał  w październiku 2020 r. najwyższą ocenę Euro NCAP. (ww)