Pandemia opóźnia wizyty kierowców w serwisach
Nawet przy normalnym użytkowaniu olej silnikowy w samochodzie może ulegać degradacji
05.11.2021

Pandemia opóźnia wizyty kierowców w serwisach

W czasie pandemii dwie trzecie kierowców (66%) odkładało na później zaplanowane przeglądy serwisowe pojazdów. Prawie połowa ankietowanych (49%) obawia się, że niższy przebieg oraz pominięcie wizyt w serwisie z powodu lockdownu mogą mieć negatywny wpływ na niezawodność samochodu – wynika z badania firmy Castrol przeprowadzonego w Polsce .


Najczęściej podawanym powodem, dla którego właściciele nie zabierają samochodów do serwisu, była konieczność stosowania środków bezpieczeństwa lub brak poczucia bezpieczeństwa przy wychodzeniu z domu (23% respondentów) oraz trudności z umówieniem się na wizytę (21%).
Obawy związane ze stosowaniem środków bezpieczeństwa lub brakiem poczucia bezpieczeństwa przy wychodzeniu z domu występowały w różnych grupach wiekowych
– dotyczyło to 28% respondentów w wieku od 25 do 34 lat oraz 29% osób w wieku 65 lat i starszych.

Wnioski z badania pokazują, jak ważne jest, by serwisy informowały klientów powracających do warsztatów o stosowaniu środków do dezynfekcji oraz korzyściach płynących z przestrzegania harmonogramu przeglądów. Opóźnianie regularnego serwisowania może zwiększyć prawdopodobieństwo nagromadzenia się szlamu w silniku, który może zatykać ważne kanały olejowe, zmniejszając moc oraz wydajność i ogólną żywotność silnika.

Nawet przy normalnym użytkowaniu olej silnikowy w samochodzie może ulegać degradacji w bardzo wysokich temperaturach, co z czasem może objawiać się nagromadzeniem szlamu. Proces ten nasilają częsta jazda na krótkich odcinkach, paliwo niskiej jakości, spóźniona lub pominięta wymiana oleju, jak również częste zatrzymywanie się i ruszanie, które staje się coraz powszechniejsze w zatłoczonych miastach.

Wprowadzony niedawno przez firmę Castrol preparat Engine Shampoo do oczyszczania silnika przed wymianą oleju pomaga zachować wydajną pracę silników benzynowych i lekkich silników wysokoprężnych. Testy przeprowadzone w Centrum Technologicznym Castrol wykazały, że redukuje on osady szkodliwego szlamu w silnikach benzynowych nawet o 85%. (ms)