Ostrożnie ! Kolumny wojskowe na polskich drogach
Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie
05.05.2022

Ostrożnie ! Kolumny wojskowe na polskich drogach

Od 1 do 27 maja br. na terenie Polski odbywają się ćwiczenia wojskowe Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem naszych żołnierzy. Wiąże się to przejazdami kolumn wojskowych. Dlatego dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

Kolumny wojskowe przemieszczają się najczęściej w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały one utrudnienia w ruchu. Spotykając je na drodze pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Dostosujmy się do apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

GDDKiA
Wojskowe znaki drogowe (GDDKiA)Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne. (ms)