Odliczanie trwa. Ostatnie dni znaczków pocztowych na listach
Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. „zwykłych”
27.04.2021

Odliczanie trwa. Ostatnie dni znaczków pocztowych na listach

Kwiecień to ostatni miesiąc z opłatą w postaci znaczka pocztowego na korespondencji poleconej. Od 1 maja br. będzie można korzystać z nowego rozwiązania w zakresie wysyłki listów rejestrowanych w obrocie krajowym i zagranicznym.


Wystarczy, że wypełnimy potwierdzenie nadania i przekażemy przesyłkę pracownikowi Poczty.
W miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka „R”, na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę listową.
Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. „zwykłych”.

- Znaczki są wpisane w historię Poczty Polskiej od 160 lat. Rozumiemy więc przyzwyczajenia naszych klientów do tej formy opłaty za usługę. Kluczowym aspektem jest dla nas przyspieszenie obsługi i wygoda klientów w placówkach pocztowych, poprzez ustandaryzowanie zasad nadawania przesyłek rejestrowanych i dostosowanie jej do dobrych praktyk, stosowanych także przez innych europejskich operatorów pocztowych – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Obecnie, listy polecone stanowią aż 1/3 wolumenu przesyłek całej korespondencji listowej obsługiwanej przez pocztowców. Warto zaznaczyć, że dla klientów umownych, Poczta Polska od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka. Znaczki pocztowe pozostają nadal formą opłaty za wysyłkę listów nierejestrowanych. (ww)