auto1
Nowe fotoradary – za szybko niedobrze, za wolno też źle
Aktualnie na polskich drogach stanęło już 12 nowych urządzeń mierzących prędkość jazdy kierowców
08.10.2021

Nowe fotoradary – za szybko niedobrze, za wolno też źle

Zamontowano właśnie 12 nowych fotoradarów. Te nowoczesne mierniki rejestrują wysokiej jakości materiał dowodowy, są mało awaryjne i mogą jednocześnie kontrolować kilka pasów ruchu.


Projekt rozbudowy i modernizacji systemu zakłada zakup 358 nowych rejestratorów, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach – 26 fotoradarów, 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 30 urządzeń monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 3 urządzenia rejestrujące niestosowanie są do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych oraz 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w miejscach niebezpiecznych, w których nie jest możliwy montaż stacjonarnych mierników.

Koszt montażu jednego fotoradaru to 250 tys. zł, a realizacja całego projektu wyniesie 5,7 mln zł. 247 urządzeń zostanie zamontowanych w stałych lokalizacjach, natomiast nowe rejestratory pojawią się w 14 województwach.

Kierowcy jeżdżą wolniej

Aktualnie na polskich drogach stanęło już 12 nowych urządzeń mierzących prędkość jazdy kierowców. Nowe urządzenia można spotkać w miejscowościach: Krapkowice (woj. opolskie), Sianów (woj. zachodniopomorskie), Naściszowa (woj. małopolskie), Tychy (woj. śląskie), Cisiec (woj. śląskie), Boguchwała (woj. podkarpackie), Kraków (woj. małopolskie), Głuszyca Górna (woj. dolnośląskie), Widełka (woj. podkarpackie), Liszki (woj. małopolskie), Brześce (woj. mazowieckie) oraz Grójec (woj. mazowieckie).

- Z naszych danych jasno wynika, że średnie prędkości jazdy po zamontowaniu nowych fotoradarów spadły poniżej obowiązującego limitu na danym odcinku. W zestawieniu przyjęliśmy pomiar ruchu w weekendy, w których panuje mniejsze natężenie, ale za to występują większe średnie prędkości jazdy – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac.

Yanosik.pl
Pomiar prędkości wg. wybranych fotoradarów na polskich drogach (Źródło: Yanosik.pl)

Fotoradarowa przyszłość na polskich drogach

Do końca lutego 2022 roku zamontowanych zostanie 26 urządzeń kontrolujących prędkość jazdy. Dwa z nich, w Sianowie oraz w Widełce, zostały już włączone w tryb rejestracji. Co ciekawe, w Widełce podczas pierwszej doby zarejestrowano aż 28 wykroczeń. Często jednak kierowcy w miejscu pomiaru jeżdżą... zbyt wolno, co jest niezgodnie z przepisami.

- Może się zdarzyć, że kierowcy zwalniają przed fotoradarem, jadąc nawet o 10 km/h mniej. W niektórych przypadkach średnie prędkości spadają nawet o 12 km/h. Takie zachowanie niestety również może powodować zagrożenie na drodze. Oczywiście spadek prędkości może być spowodowany warunkami ruchu na drodze, np.: korkami, jednak gdy takie nie występują, kierowca jest zobowiązany tak dostosować prędkość, by nie utrudniać jazdy innym – informuje Julia Langa.
(oprac. ms)