Nie przestrzegali zakazu wyprzedzania
Kierowca nie potrafił wskazać daty, kiedy włożył wykresówkę do tachografu (Foto: GITD)
17.08.2021

Nie przestrzegali zakazu wyprzedzania


21 ukaranych kierowców za niestosowanie się do zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe oraz naruszenie czasu pracy kierowcy - to wynik działań przeprowadzonych przez dolnośląskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A4. Wszczęto też postepowania o ukaranie za brak wykresówek do tachografu.


We wtorek (17 sierpnia) dolnośląska Inspekcja Transportu Drogowego prowadziła działania na autostradzie A4 od zjazdu Kąty Wrocławskie do zjazdu Jarosław. Szczególną uwagę inspektorzy zwracali na przypadki wyprzedzania się ciężarówek w miejscach zabronionych. Kontrolowane odcinki autostrady patrolowały nieoznakowane radiowozy. Stwierdzono 21 przypadków, w których kierowcy zignorowali znak zakazu. Jeden ze skontrolowanych kierowców naruszył też normy czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i odpoczynków. Zatrzymano również dowód rejestracyjny ciągnika siodłowego z powodu uszkodzonej szyby czołowej. Jeden ze skontrolowanych pojazdów nie był także ubezpieczony. Inspektorzy nałożyli na kierowców łącznie 25 mandatów karnych.

Wykresówki pod kontrolą

Kierowca kontrolowanego autobusu nie potrafił wskazać daty, kiedy włożył wykresówkę do tachografu, choć tarcza mogła być zapisywana maksymalnie przez 24 godziny. Po otwarciu zainstalowanego w pojeździe tachografu analogowego okazało się, że na znajdującej się tam wykresówce zapisy prędkości pojazdu, przebytej drogi i aktywności kierowcy nakładały się na siebie wielokrotnie.

GITD

Także wykresówka w tachografie skontrolowanej ciężarówki przez gorzowskich inspektorów ITD nie była wymieniana od ponad roku, a kontrolne badanie tachografu nie było przeprowadzone od 4 lat. Skontrolowaną ciężarówką rolnik wracał z giełdy w Przecławiu - to ponad 100 km od jego domu. Na wykresówce nie było również wymaganych wpisów m.in. imienia i nazwiska kierowcy. Kierujący nie posiadał też ważnych badań lekarskich i psychologicznych niezbędnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. W tym przypadku wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary finansowej. (ww)