Nadjeżdża nowa Skoda Kodiaq
Skoda Kodiaq
06.04.2021

Nadjeżdża nowa Skoda Kodiaq

13 kwietnia czeska Skoda zaprezentuje odmłodzoną konstrukcję swojego dużego SUV-a Kodiaq. Dotychczas Skoda sprzedała ponad 600.000 egzemplarzy modelu Kodiaq, którego produkcja rozpoczęła się w 2016 roku. Od tego czasu rozpoczęła się także tradycja nadawania SUV-om Skody nazw zaczynających się od litery K a kończących się na Q ( Karoq, Kamiq).

W porównaniu z dotychczasową wersją, najbardziej zauważalnymi zmianami będzie wyraźniejsza osłona chłodnicy i nowy projekt reflektorów. Zamieszczamy stopniowo ujawniane przez czeskiego producenta nowe funkcje zarówno w pierwszych szkicach, jak i krótkim filmie.

Skoda Kodiaq

Kodiaq otrzymuje przednie reflektory LED, które w połączeniu ze światłami przeciwmgielnymi tworzą „czteroczęściową” konstrukcję światła. Te cechy, wraz z bardziej wyprostowaną i teraz sześcioboczną osłoną chłodnicy, nadają zmodernizowanemu samochodowi jeszcze bardziej efektowny wygląd niż wcześniej. Kolejną charakterystyczną zmianą jest zmodyfikowany przedni zderzak, który po obu stronach jest otoczony panelami w kształcie litery L. Samochód ma również szerszy centralny wlot powietrza i detale w kolorze aluminium.

Skoda Kodiaq

Z tyłu ponownie znajdujemy typowe światła w kształcie litery C, ale są one węższe i bardziej rzeźbione niż w poprzedniej wersji. Konstruktorzy z Mlada Boleslav spodziewają się, że odmłodzony Kodiaq powtórzy rynkowy sukces poprzedniej wersji. Dotychczas Skoda sprzedała ponad 600.000 egzemplarzy modelu Kodiaq, którego produkcja rozpoczęła się w 2016 roku. Od tego czasu rozpoczęła się także tradycja nadawania SUV-om Skody nazw zaczynających się od litery K a kończących się na Q ( Karoq, Kamiq).

Nazwa z Alaski

Nawet premiera Skody Kodiaq i pochodzenie jej nazwy były inspirujące. W okresie poprzedzającym światową premierę samochodu nazwa małego miasteczka Kodiak, położonego na wyspie u południowego wybrzeża Alaski, na jeden dzień zmieniła się na Kodiaq . W języku rdzennych mieszkańców Alutiiq, nazwy zwierząt kończą się zwykle na literę Q. Słowo to oznacza największego niedźwiedzia brunatnego na świecie Kodiaka, który żyje tylko na wyspach u wybrzeży Alaski. Stąd pochodzi nazwa największego SUV-a Skody.

Warto wspomnieć, że Skoda Kodiaq z powodzeniem ukończyła trasę słynnego Rajdu Dakar w 2018 roku, kiedy impreza odbywała się w Peru, Boliwii i Argentynie. Kodiaq był także samochodem eskortowym dla czeskiego zespołu BARTH RACING i pokonał prawie 10 000 kilometrów bez żadnych specjalnych modyfikacji w standardowej specyfikacji fabrycznej. (oprac. ww)