Motoryzacja w trakcie rewolucyjnych zmian
Motoryzacja w wymiarze polskim, europejskim i światowym znajduje się w momencie rewolucyjnych zmian (Foto: VW)
27.04.2022

Motoryzacja w trakcie rewolucyjnych zmian

Przemysł motoryzacyjny stanowi istotną część europejskiej gospodarki. W 2021 roku na terenie Unii Europejskiej wyprodukowano prawie 12 milionów lekkich pojazdów silnikowych, a przemysł motoryzacyjny odpowiada za ok. 7 proc. unijnego PKB pozostając prawdziwym motorem rozwoju gospodarczego. Jednocześnie w sektorze motoryzacyjnym zachodzą istotne zmiany strukturalne. Wyzwania takie jak pandemia COVID-19, inwazja na Ukrainę i niedobory półprzewodników podkreślają ryzyko związane z globalnymi łańcuchami dostaw.


Eksperci podczas panelu, który odbył się w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyskutowali o przyszłości motoryzacji w Europie i na świecie w obliczu bieżących trendów, przyszłości tradycyjnych napędów, kryzysie na rynku półprzewodników oraz o kwestiach materiałów i nowych technologii cyfrowych w motoryzacji.

- Motoryzacja w wymiarze polskim, europejskim i światowym znajduje się w momencie rewolucyjnych zmian związanych z nowymi rozwiązaniami technologicznymi systemów napędu, digitalizacji, rynku motoryzacyjnego i sposobów korzystania z samochodów oraz stałej, rosnącej presji regulatorów. Jednocześnie poddawana jest coraz to nowym napięciom zewnętrznym związanym chociażby z COVID-19, kryzysem na rynku półprzewodników czy konfliktem w Ukrainie i wynikającymi z tego problemami z dostępnością i cenami surowców do produkcji. Problemy związane z bieżącą sytuacją w motoryzacji wyrażającą się dla zwykłego konsumenta czasami w prozaiczną konieczności długiego oczekiwania na zakupiony samochód nie powinny nas jednak powstrzymywać od pytań o długoterminowy rozwój branży tak istotnej zarówno dla gospodarki jak i w naszym życiu codziennym – mówi Mirosław Michna, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce. (ms)