Mercedes-Benz EQS zjeżdża z linii produkcyjnej
Linia produkcyjna EQS-a w fabryce Mercedes-Benz Sindelfingen
17.05.2021

Mercedes-Benz EQS zjeżdża z linii produkcyjnej

W Factory 56, w zakładach Mercedesa w Sindelfingen, rozpoczęło się wytwarzanie elektrycznej limuzyny EQS. Produkcja modelu, pierwszego montowanego tam w pełni elektrycznego auta, jest integrowana z bieżącymi pracami fabryki. Linie montażowe w Factory 56 opuszczają już Mercedes-Benz Klasy S Limuzyna w wersji ze standardowym i długim rozstawem osi oraz Mercedes-Maybach Klasy S.


Fabryka wyróżnia się licznymi rozwiązaniami na rzecz ochrony środowiska. Przykładem są między innymi systemy fotowoltaiczne na dachu budynku, pokrywające około 30% rocznego zapotrzebowania na prąd. Maksymalna elastyczność pozwala na montaż różnych modeli i typów napędów na wspólnej linii. Markus Schäfer, członek zarządów Daimler AG i Mercedes-Benz AG odpowiedzialny za badania w Grupie Daimler oraz dyrektor operacyjny Mercedes-Benz Cars powiedział, że EQS - całkowicie elektryczna limuzyna, zgodnie z WLTP dysponująca 770-kilometrowym zasięgiem - wyznacza nowe standardy.

Mercedes Benz
W Factory 56 znajduje się kilka modułowych stacji, na których różne warianty układu napędowego mogą być łączone z odpowiednimi nadwoziami – a wszystko na jednej linii


Wraz z EQS-em debiutuje nowa generacja akumulatorów o znacznie większej gęstości energii. Większy z dwóch dostępnych akumulatorów ma użyteczną pojemność (netto) 107,8 kWh. To o ok. 26% więcej niż EQC 400 4MATIC. Innowacyjne oprogramowanie do zarządzania pracą akumulatora – opracowane przez Mercedes-Benz – umożliwia przeprowadzanie bezprzewodowych aktualizacji (OTA). W ten sposób system zarządzania energią pozostaje aktualny przez cały cykl życia pojazdu. Równocześnie zawartość kobaltu w katodach została zmniejszona do 10%.
EQS można ładować prądem stałym (DC) na stacjach szybkiego ładowania z mocą do 200 kW.
Aby zgromadzić energię potrzebną do pokonania kolejnych 300 km (WLTP), potrzeba jedynie 15 minut postoju na ładowarce. W domu lub na publicznych stacjach ładowania prądem zmiennym (AC) dzięki pokładowej ładowarce EQS-a można ładować z mocą 22 kW. Model oferuje szereg inteligentnych programów aktywowanych automatycznie w zależności od lokalizacji oraz funkcji takich jak ładowanie ukierunkowane na ograniczenie zużycia eksploatacyjnego akumulatora.

W 2022 r. w siedmiu lokalizacjach na trzech kontynentach będzie wytwarzanych łącznie osiem elektrycznych samochodów Mercedes-EQ.