Mazdy unikatowo lakierowane
Mazda CX-60 w specjalnym kolorze Rhodium White
14.06.2022

Mazdy unikatowo lakierowane

Nowy, specjalny kolor nadwozia Rhodium White, opracowany w unikatowej technologii lakierowania wprowadza w swoich autach Mazda Motor Corporation. Nowy lakier będzie dostępny w Europie od lata 2022 roku, a w Japonii na początku jesieni, początkowo dla modeli opracowanych w oparciu o dużą platformę, debiutując we flagowym SUV-ie marki w Europie – nowej Maździe CX-60.

Opracowując powłokę Rhodium White, Mazda produkuje na masową skalę wyrazisty lakier nadwozia przy użyciu tylko trzech warstw: warstwy bezbarwnej, warstwy odbijającej światło i warstwy z pigmentem. Zabarwiona warstwa zawiera na nowo opracowany biały pigment, który pozwala na uzyskanie jedwabiście gładkiej, drobnoziarnistej bieli. Standardowo, w przypadku białych lakierów, podkład ma tendencję do prześwitywania, a warstwa bezbarwna jest zazwyczaj grubsza niż w przypadku innych odcieni. W lakierze Rhodium White zastosowano jednak nowo opracowany pigment, który przyczynia się do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów i zmniejszenia emisji CO₂ w procesie produkcji.

Mazda
Mazda stosuje metodę, w której lakier zawierający ultra cienkie płatki aluminium o wysokim współczynniku odbijania światła jest nakładany bardzo starannie w celu uzyskania jednolitej warstwy, a następnie zmniejsza swoją objętość podczas procesu schnięcia powłoki bezbarwnej


Co więcej, firmie z Hiroszimy udało się uzyskać wykończenie przypominające ręczne malowanie, przy czym płatki aluminium zostały gładko ułożone w regularnych odstępach w warstwie odblaskowej. Cała powierzchnia błyszczy się pod wpływem światła i ma realistyczną, metaliczną fakturę. Poszczególne płatki aluminium są rozmieszczone równomiernie i równolegle do pofałdowań powierzchni karoserii, co w kontakcie ze światłem daje błyszczący i cieniowany efekt, pomimo jasności lakieru Rhodium White. (ms)