Mazda stawia na elektryfikację gamy modelowej
Mazda wprowadzi pięć modeli z napędem hybrydowym, pięć modeli z rozwiązaniem hybrydowym typu plug-in i trzy modele elektryczne
18.06.2021

Mazda stawia na elektryfikację gamy modelowej

Mazda wprowadzi 13 zelektryfikowanych samochodów do 2025 r. Będą to modele w pełni elektryczne, hybrydowe i hybrydowe typu plug-in. Japoński producent zakłada, że do 2030 r. jedna czwarta produkowanych samochodów będzie w pełni elektryczna, a wszystkie pozostałe modele będą wyposażone w jakąś formę elektryfikacji.


Pomiędzy rokiem 2022 a 2025, Mazda będzie sukcesywnie wprowadzać nowe modele bazując na Wszechstronnej Skalowalnej Architekturze SKYACTIV (SKYACTIV Multi-Solution Scalable Architecture) głównie z myślą o rynkach Japonii, Europy, Stanów Zjednoczonych, Chin i państw ASEAN. W jej ramach powstanie pięć modeli z napędem hybrydowym, pięć modeli z rozwiązaniem hybrydowym typu plug-in i trzy modele elektryczne. Więcej szczegółów dotyczących nowych modeli i zaplanowanych premier rynkowych podane zostanie do publicznej wiadomości w późniejszym terminie.

Ponadto, japoński koncern ogłosił, że rozszerzy swoje zaawansowane technologie bezpieczeństwa wprowadzając system jazdy autonomicznej „Mazda Co-Pilot Concept”. Po raz pierwszy pojawi się on w modelach bazujących na dużej platformie od 2022 roku. Wraz z koncepcją Mazda Co-Pilot, producent wprowadzi system, który przez cały czas monitoruje samopoczucie kierowcy. W przypadku wykrycia nagłej zmiany w stanie fizycznym kierowcy, system przełącza się na jazdę autonomiczną, sprowadzając samochód w bezpieczne miejsce, zatrzymując go i wzywając pomoc. (ww)