MAN Truck & Bus rozpoczyna produkcję elektrycznego autobusu Lion’s City E
Elektryfikacja Europy – dzięki elektrycznemu autobusowi miejskiemu MAN Lion’s City E
30.11.2020

MAN Truck & Bus rozpoczyna produkcję elektrycznego autobusu Lion’s City E

W zakładach MAN Bus w Starachowicach na początku października uruchomiono produkcję seryjną autobusów miejskich zasilanych bateriami elektrycznymi.

MAN Lion’s City E z napędem elektrycznym jest montowany w zakładach MAN Bus w Starachowicach w ramach elastycznego procesu produkcji na jednej taśmie z innymi modelami autobusów miejskich nowej generacji, bez etapów przejściowych.

Pełna integracja procesów produkcji nowego autobusu wymagała dużych przygotowań, gdyż autobus elektryczny nawet w stanie surowym różni się od autobusu tradycyjnego w 30 a nawet 40 procentach. Do tego dochodzi elektryczny układ napędowy, baterie i pozo-stałe podzespoły wysokonapięciowe.
W zakładach w Starachowicach zakupiono nowe i rozbudowano dotychczasowe instalacje, zaprojektowano nowe procesy i przeszkolono ponad 3.500 pracowników.

Polskie zakłady MAN w Starachowicach są centrum kompetencyjnym w dziedzinie produkcji niskopodłogowych autobusów miejskich i podwozi autobusów. W ubiegłym roku wyprodukowano
w nich ponad 2.300 kompletnych autobusów i 1.400 podwozi autobusowych. Także w okresie pandemii koronawirusa, dzięki stabilnemu rynkowi autobusów miejskich, produkcja toczy
się pełną parą. (Oprac. JB)