Królowie dróg, czyli najdłuższe ciężarówki na świecie
Nigdzie na świecie nie ma więcej pociągów drogowych ani dłuższych tego typu pojazdów niż w Australii
18.02.2021

Królowie dróg, czyli najdłuższe ciężarówki na świecie

Są one taką samą częścią Australii jak kangury czy Wielka Rafa Koralowa: pociągi drogowe zaopatrują odległe obszary tego kontynentu we wszelkiego rodzaju produkty. Mierzą ponad 50 metrów długości i ważą 130 ton, co czyni je niekwestionowanymi królami dróg. Te giganty spędzają całe dnie wystawione na działanie ekstremalnych temperatur i takich też zabrudzeń. Zwyczajne sposoby czyszczenia ich po prostu nie mają tu szans.


Aby połączyć region z resztą kraju, kierowcy pociągów drogowych muszą pokonać ogromne odległości. Pociągi drogowe to ogromne ciężarówki, które są wykorzystywane w Australii do transportu towarów drogą lądową do odległych regionów. Nigdzie na świecie nie ma więcej pociągów drogowych ani dłuższych pociągów drogowych niż w Australii. Setki tych pojazdów są obsługiwane przez firmę logistyczną Linfox. Transportują one nie tylko wydobyte zasoby naturalne, ale także dostarczają do regionu niezbędne towary, takie jak produkty żywnościowe czy paliwa.

Czystość i bezpieczeństwo idą w parze

Niezależnie od tego, czy jest to pył i piasek, czy mokre błoto, oba te czynniki wpływają na niezawodność transporterów. Wysokie standardy bezpieczeństwa i czyste pojazdy ciężarowe mają dla Linfox ogromne znaczenie. Ponieważ normalny system mycia ciężarówek nie jest odpowiedni dla ponad 50-metrowych pociągów drogowych, Linfox zlecił firmie Kärcher opracowanie systemu czyszczenia specjalnie dostosowanego do pojazdów ponadgabarytowych.

Obie firmy ściśle współpracowały nad stworzeniem unikalnego, nowoczesnego systemu mycia. Dzięki czteroetapowemu procesowi czyszczenia, gigantyczne pojazdy muszą przejść przez system tylko raz, aby zalśnić czystością.

Pierwszy etap chłodzi pociąg drogowy zimną wodą. Następnie samochód porusza się po specjalnym systemie, który czyści podwozie. W tym samym czasie, koła i boki pojazdu są czyszczone za pomocą wielu obrotowych dysz wysokociśnieniowych. W trzecim etapie dostępna jest stacjonarna myjka ciśnieniowa z czterema punktami użycia na dwóch poziomach, jeśli szczególnie uporczywe zabrudzenia muszą być usuwane ręcznie. W czwartym i ostatnim etapie ciężarówka przejeżdża przez łuk z dyszami wysokociśnieniowymi. Spłukuje ona pozostałe zabrudzenia. Gdy gigant ponownie się pojawia to wygląda tak jak nowy.

5 FAKTÓW O REGIONIE PILBARA

- Pilbara jest jednym z dziewięciu regionów, które składają się na stan Australia Zachodnia.
- 67.000 ludzi mieszka na obszarze o powierzchni ponad 500.000 kilometrów kwadratowych.
- Klimat charakteryzuje się wysokimi temperaturami, małymi opadami i niską wilgotnością powietrza.
- Pilbara posiada największe na świecie złoża rudy żelaza.
- Obok przemysłu wydobywczego i naftowego duże znaczenie dla regionu ma również turystyka. (oprac. ww)