Kolejne kilometry betonowej jezdni na A1
Wkrótce, stara jezdnia tzw. „gierkówki” przejdzie bezpowrotnie do historii (Foto: GDDKiA)
08.07.2021

Kolejne kilometry betonowej jezdni na A1

Już w najbliższy piątek, 9 lipca, udostępne będą kierowcom kolejne kilometry betonowej jezdni w ciągu budowanej autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. To następny, czterokilometrowy odcinek przekazany w ciągu ostatniego miesiąca. Tym samym łączna długość betonowej jezdni, z której można już korzystać, pokonując trasę Piotrków Trybunalski - Kamieńsk, wzrosła do niemal 16 kilometrów. Ogólna długość odcinka wynosi bowiem 25 km.


Oddawany odcinek wybudowany został między miejscowościami Napoleonów i Ochocice. Stanowi przedłużenie istniejącej już betonowej jezdni dla jadących w kierunku południowym.
Cała betonowa jezdnia wschodnia, jak deklaruje wykonawca, ma być gotowa do końca wakacji.

Kolejny dwukilometrowy - ostatni w kierunku południowym - odcinek do granicy kontraktu w Kamieńsku, ma zostać przekazany jeszcze w lipcu. Będzie to oznaczało, że do ułożenia pozostanie niespełna 7 kilometrów betonowej jezdni, co ma nastąpić w sierpniu. Tym samym stara jezdnia tzw. „gierkówki” przejdzie bezpowrotnie do historii, a kierowcy na całym łódzkim, 64-kilometrowym odcinku budowanej A1 będą mieli do dyspozycji nową betonową nawierzchnię.

Zmiany w organizacji ruchu

Przypomnieć jednak trzeba, że do jesieni na odcinku Piotrków Trybunalski - Kamieńsk będzie obowiązywał układ ruchu 1+1, czyli jeden pas ruchu w kierunku Łodzi oraz jeden w kierunku Katowic. Na początku października wprowadzony zostanie układ 2+2 - po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

 

GDDKiA
Cała betonowa jezdnia wschodnia, jak deklaruje wykonawca, ma być gotowa do końca wakacji (Foto: GDDKiA)


Obecnie na wszystkich pozostałych odcinkach budowanej na terenie województwa łódzkiego autostrady A1, czyli Tuszyn - Piotrków Trybunalski, Kamieńsk - Radomsko i Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego, kierowcy korzystają już z betonowej jezdni. Łączna jej długość na obecną chwilę to ponad 51 kilometrów, a od najbliższego piątku będzie to blisko 56 kilometrów. (oprac. ww)