Ile Polacy są skłonni wydać na auto elektryczne
Spośród osób, które deklarują rozważanie zakupu samochodu elektrycznego, niemal połowa wybiera auto do 150 tys. zł
31.08.2021

Ile Polacy są skłonni wydać na auto elektryczne

„Elektryfikacja” motoryzacji wydaje się być nieunikniona. Przed wieloma użytkownikami aut stanie konieczność kupienia pojazdu napędzanego bateriami elektrycznymi (Battery Electric Vehicles - BEV). Dużą role odgrywa tu cena, a jak wiadomo jest ona na polskim rynku decydująca przy zakupie samochodu. Ile pieniędzy Polacy skłonni są wydać na auto elektryczne ? Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć w ankiecie marki Volkswagen i InsightOut Lab.


Regularnie badają one wiedzę i nastawienie Polaków do elektromobilności. Najnowsza analiza przynosi odpowiedź na pytanie, w jakim przedziale cenowym mieści się auto, którego zakup rozważają ankietowani.

Najchętniej – do 150 tys. zł

Spośród osób, które deklarują rozważanie zakupu samochodu elektrycznego, niemal połowa wybiera auto do 150 tys. zł. Kolejne 21% wskazuje przedział między 150 a 200 tys. zł. Wyższe kwoty padają zdecydowanie rzadziej. W sumie mówi o nich 13% respondentów. 59% ogółu badanych twierdzi, że nie bierze pod uwagę zakupu takiego samochodu.

Rozważanie zakupu BEV najczęściej deklarują osoby w wieku 25-34 i 35-44 lata. W obu grupach ten wskaźnik wynosi 27%. Natomiast najmniej entuzjastów samochodów elektrycznych jest wśród osób w wieku 55+, tylko 13%.

Gdzie mieszkają potencjalni nabywcy „elektryków”? 28% z nich żyje w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Natomiast najmniej w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców – 15%. Mężczyźni nieco częściej niż kobiety myślą o zakupie auta elektrycznego – 22% wobec 17%.

Z badania wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni wybierają auta droższe. Aż 11% z nich deklaruje gotowość do zakupu BEV wartego ponad 250 tys. zł. Tymczasem zaledwie 3% mężczyzn rozważa taką możliwość. Również więcej pań niż panów – 8 wobec 5% – bierze pod uwagę auto z przedziału cenowego 200-250 tys. zł. Mężczyźni częściej niż kobiety deklarują wybór auta elektrycznego z dwóch niższych przedziałów cenowych. Jednocześnie warto pamiętać, że w praktyce klienci decydujący się na zakup BEV, często korzystają z leasingu jako formy finansowania auta. Wówczas różnice w całkowitej cenie samochodu odgrywają mniejszą rolę przy wyborze konkretnego modelu.

Volkswagen


BEV są bezpieczniejsze ?

Ankietowani, którzy deklarują rozważanie zakupu auta elektrycznego inaczej niż badani ogółem odpowiadają na niektóre pytania, dotyczące bezpieczeństwa w BEV. Przede wszystkim częściej wskazują, że „elektryk” jest bezpieczniejszy niż auto z napędem konwencjonalnym. Sądzi tak 28% z nich przy 14% ogółu ankietowanych i tylko 10% tych, którzy deklarują, że nie rozważają kupna BEV. W rzeczywistości trudno uogólniać wnioski, wynikające z badań bezpieczeństwa poszczególnych modeli, na wszystkie auta elektryczne czy spalinowe. W testach Euro NCAP samochody z obydwoma rodzajami napędów uzyskują zarówno najwyższe, jak i nieco niższe noty bezpieczeństwa.

Osoby, które deklarują rozważanie zakupu auta elektrycznego częściej niż pozostali ankietowani słyszeli o wypadku z udziałem BEV. W ciągu trzech ostatnich miesięcy informacje na ten temat słyszało lub czytało 18% z nich. Wśród tych, którzy zadeklarowali, że nie myślą o zakupie samochodu elektrycznego ten wskaźnik wyniósł 9%. Natomiast dla ogółu respondentów utrzymuje się on na poziomie 10%.. (ms)

______________________________

Nota metodologiczna. Badanie zostało przeprowadzone 13-16 sierpnia 2021 r. przez InsightOut Lab i markę Volkswagen na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1052 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.