Ford Mustang obchodzi 57 urodziny
Ford Mustang Mach 1
17.04.2021

Ford Mustang obchodzi 57 urodziny

Po raz drugi z rzędu Ford Mustang, który w sobotę 17 kwietnia obchodzi swoje 57. urodziny, jest najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym na świecie. Ten kultowy model wyczynowy zachował również, już szósty rok z rzędu, tytuł najlepiej sprzedającego się sportowego coupe.


Według danych IHS Markit, Ford Mustang, w tym kultowy Bullitt, króluje w rankingach najlepiej sprzedającego się sportowego coupé na świecie. Tylko w 2020 roku sprzedano 80 577 egzemplarzy Mustanga, co oznacza, że łączna sprzedaż stanowi 15,1 proc. rynku sportowych coupe na świecie.

- Entuzjaści Mustanga uwielbiają swoje samochody wyczynowe i po raz kolejny to pokazali. W trudnym roku dla całej branży motoryzacyjnej z powodu globalnej pandemii Mustang radził sobie bardzo dobrze, zwiększając swój udział w światowym segmencie samochodów sportowych - powiedział Hau Thai-Tang, dyrektor ds. platformy produktów i operacji w Ford Motor Company.

Według danych Forda sprzedaż kultowego modelu Bullitt i wariantów Shelby dostępnych na światowych rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych, wzrosła o 52,7 proc. w 2020 roku w porównaniu do danych z poprzedniego roku.

Ford
Ford Mustang Mach 1 5.0 Ti-VCT V8 460 KM


Wzrosła też sprzedaż na kilku rynkach europejskich, co pomogło Mustangowi zachować tytuł najlepiej sprzedającego się samochodu sportowego. Według wyliczeń Forda sprzedaż na Węgrzech w 2020 r. wzrosła o 68,8% w stosunku do 2019 r., w Holandii o 38,5 proc., Danii o 12,5 proc., Czechach o 5,6 proc. i Austrii o 4 proc.

W sumie w 2020 roku Ford sprzedał w Europie 7 000 Mustangów. Jednak największym światowym rynkiem Mustanga pozostają Stany Zjednoczone z wynikiem około trzech czwartych całkowitej sprzedaży. Także w Polsce Ford Mustang ma swoich fanów. Od początku 2021 roku Ford Mustang trafił do 76 nabywców, co stanowi wzrost w stosunku do tego samego okresu w 2020 roku o ponad 33%. Dzięki temu jego udział w segmencie sportowych coupe wynosi blisko 25proc.

Odrębną kwestią pozostaje import, głównie z USA. W ubiegłym roku sprowadzono do kraju 1531 Mustangów. Ponad połowę egzemplarzy stanowiła najnowsza edycja modelu.
W tym roku Ford zamierza kontynuować swój sukces dzięki limitowanym modelom z nowym, gotowym do jazdy po torze Mustangiem Mach 1.