Fabryka w czeskim Kolinie wyłączną własnością Toyoty
W Kolinie w drugiej połowie 2021 roku zostanie uruchomiona produkcja nowej Toyoty Yaris, w tym napędu hybrydowego
05.01.2021

Fabryka w czeskim Kolinie wyłączną własnością Toyoty

Od 1 stycznia tego roku fabryka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) istniejącej od 2002 roku spółki joint venture Toyoty i Group PSA, stała się wyłączną własnością Toyota Motor Europe (TME). Obecnie zakład w Kolinie nosi nową nazwę Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Wraz z nową nazwą zakład otrzymał także nowe logo i będzie znany pod skrótem TMMCZ.


Od 2005 roku fabryka w Kolinie produkowała trzy modele z segmentu A – Toyotę Aygo, Peugeota 108 i Citroëna C1. Po przekształceniu będzie kontynuowała tę działalność na rzecz obu producentów. Zakład TMMCZ jest jednym z największych eksporterów samochodów tej klasy w Republice Czeskiej. Firma zatrudniająca 3500 pracowników jest największym pracodawcą w regionie.

Toyota zainwestowała ponad 4 miliardy czeskich koron w modernizację i zwiększenie możliwości produkcyjnych TMMCZ. Inwestycja umożliwiła wprowadzenie do zakładu technologii TNGA (Toyota New Global Architecture) – dzięki temu w drugiej połowie 2021 roku zostanie uruchomiona produkcja nowej Toyoty Yaris, w tym napędu hybrydowego.
Toyota jest silnie obecna w Republice Czeskiej dzięki przedstawicielstwu Toyota Central Europe Czech w Pradze, Centrum Logistyki i Dystrybucji Części Zamiennych w Krupce oraz rozbudowanej sieci dilerskiej Toyoty i Lexusa. Teraz dołącza do nich Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. (oprac. ms)