Euro NCAP: te auta są najbezpieczniejsze
Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla strategii producentów aut
04.03.2021

Euro NCAP: te auta są najbezpieczniejsze

Międzynarodowa organizacja Euro NCAP testująca nowe samochody pod względem bezpieczeństwa opublikowała wyniki pierwszych w 2021 r. badań. Maksymalne pięciogwiazdkowe oceny otrzymały dwa nowe samochody: Polestar 2 i Cupra Formentor oraz Renault Arkana i Lexus UX 300e w nowych, elektrycznych wersjach.


Renault Arkana jest wzorowane na modelu Captur i podziela ocenę bezpieczeństwa tego samochodu z roku 2019. 300e jest całkowicie elektrycznym wariantem hybrydowego Lexusa UX, również testowanego w 2019 roku.

Polestar 2 to pojazd chińsko-szwedzkiej marki Polestar mającej siedzibę w szwedzkim Göteborgu. W pełni elektryczny Polestar 2 wytwarzany jest w fabryce właściciela Volvo Car Geely w Luqiao w Chinach. Z kolei Cupra, nazwa znana od kilku lat z modeli SEAT-a, staje się marką samą w sobie i reprezentuje sportowe ramię firmy z Martorell. Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla strategii marek i oba samochody dobrze wypadły w testach Euro NCAP.

Zarówno w przypadku ochrony osób dorosłych, jak i dzieci, tylko jeden punkt dzieli oba samochody. Jeśli chodzi o ochronę pieszych, Polestar z aktywną maską osiąga imponujący wynik 80%. Oba samochody dobrze radzą sobie w autonomicznych systemach hamowania awaryjnego w testach niechronionych użytkowników dróg.(oprac. ms)