Dacii tajna broń przeciw zarysowaniom
Dacia jak zawsze stawia na pomysłowe rozwiązania
02.08.2021

Dacii tajna broń przeciw zarysowaniom

Aby skuteczniej unikać codziennych zarysowań, nowa Dacia Sandero Stepway i nowa Dacia Duster zostały wyposażone w osłony podwozia barwione w masie.


Osłony podwozia to elementy z tworzywa umieszczone pod przednim i tylnym zderzakiem, których zadaniem jest ochrona dolnych stref nadwozia przed skutkami codziennych drobnych uderzeń. Osłony podwozia pełnią również rolę estetyczną i poprawiają ogólny wygląd zderzaków. Dacia jak zawsze stawia na pomysłowe rozwiązania oraz poszukuje tego, co naprawdę niezbędne. Rezygnuje z dotychczasowej metody produkcji osłon podwozia na rzecz technologii barwienia w masie.

Tradycyjna metoda produkcji osłon podwozia składa się z dwóch etapów. W pierwszym tworzywo, konkretnie polipropylen, jest wtryskiwane do formy, która nadaje elementowi właściwy kształt. Po wyjęciu z formy osłona może zostać polakierowana lub może zostać na nią nałożony inny, tłoczony element, na przykład chromowany, dodatkowo wzbogacający jego stylistykę.

Dacia wybrała inną drogę

W nowej Dacii Sandero Stepway i nowej Dacii Duster osłony podwozia są barwione w masie. Oznacza to, że barwione jest samo tworzywo wtryskiwane do formy, z którego wykonany jest element. Dzięki temu kolor ten pozostaje trwały, w przeciwieństwie do standardowej powłoki lakierniczej. (ms)