Dacia Duster ratuje ludzi
„Dacia. Dumny partner ratowników górskich”
26.05.2021

Dacia Duster ratuje ludzi

Popularny w Polsce model Daci Duster służy ratownikom górskim. Od 2013 roku Dacia współpracuje z trzema stowarzyszeniami ratownictwa górskiego ze Słowenii, Chorwacji i Serbii.
Co roku trzy Dustery są nieodpłatnie udostępniane ekipom interwencyjnym do przewozu sprzętu, psów poszukiwawczych bądź też ewakuacji ofiar wypadków z dzikich i trudno dostępnych miejsc.


I tak np. interwencyjna Dacia Duster przybyła do miasta Petrinja (Chorwacja) w ciągu zaledwie
45 minut od trzęsienia ziemi w grudniu 2020 roku.

Dustery są oznakowane logo „Dacia. Proud sponsor of Mountain rescuers” („Dacia. Dumny partner ratowników górskich”). Są wykorzystywane jako pojazdy szybkiego reagowania do wyjazdów na miejsca zdarzeń, aby przygotować je w razie potrzeby na przybycie dodatkowych ekip i sprzętu.

Dacia Duster
Dzięki napędowi 4x4, dużemu prześwitowi i łatwości prowadzenia, Duster doskonale nadaje się do akcji ratowniczych trudno dostępnym terenie


Słoweńskie, chorwackie i serbskie góry są licznie odwiedzane przez cały rok, a w szczególności
w okresie letnim. Stowarzyszenia ratowników ochotników, ekspertów w dziedzinie alpinizmu, speleologii, nurkowania i wspinaczki, pełniące całoroczne dyżury interwencyjne mogą w razie wypadku bezzwłocznie ruszyć na ratunek Dacią Duster.

W Serbii Dustery są już od ośmiu lat wykorzystywane przez ratowników na co dzień do holowania przyczep ze sprzętem ratowniczym oraz przewozu ratowników i psów poszukiwawczych w najbardziej odległych regionach kraju. Podczas powodzi w 2014 roku Dustery były wykorzystywane do trudnych akcji przewozowych w strefach podtopień, w deszczu, błocie,
śniegu i zamieci.

Cenione za swoją niezawodność i wszechstronność Dustery z poprzednich lat są zazwyczaj odkupywane i nadal wykorzystywane przez te trzy stowarzyszenia. Każda z flot liczy w sumie około 20 Dusterów. (ms)