Czteromilionowy samochód Kia z Żyliny
Po upływie 9 lat, cztery miliony samochodów zjechało z 7,5-kilometrowej linii produkcyjnej, na której jednocześnie może być produkowanych aż osiem różnych modeli
25.05.2021

Czteromilionowy samochód Kia z Żyliny

W ciągu zaledwie 15 lat w nowoczesnej fabryce w Żylinie na Słowacji wyprodukowano ponad 4 miliony samochodów marki Kia. Tym czteromilionowym był Kia Sportage.


Europejski zakład produkcyjny samochodów marki Kia w pobliżu Żyliny na Słowacji rozpoczął produkcję na masową skalę w 2006 roku. Produkowane w niej modele szybko przyczyniły się do ekspansji Kia w Europie. Pierwsze auta wyprodukowane w Kia Slovakia należały do rodziny samochodów Kia Ceed – modeli, które wciąż są projektowane, konstruowane i produkowane w Europie z myślą wyłącznie o europejskich klientach. Wraz z gamą modeli Ceed Kia wprowadziła pierwszą w branży siedmioletnią gwarancję producenta. Ta kombinacja okazała się zwycięska i wprowadziła Kię do grona najpopularniejszych marek w Europie.

Kia Zilina
Czteromilionowym egzemplarzem z fabryki Kia w Żylinie był model Sportage


Kia Slovakia wyprodukowała milionowy pojazd w 2012 roku i od tego czasu, średnio co trzy lata, przybywa kolejny milion wyprodukowanych aut. Dzisiaj, po upływie 9 lat, cztery miliony samochodów zjechało z 7,5-kilometrowej linii produkcyjnej, na której jednocześnie może być produkowanych aż osiem różnych modeli. Obecnie w zakładach w Żylinie powstają wszystkie modele z rodziny Ceed – w tym Ceed, Ceed GT, Ceed kombi, ProCeed, XCeed – oraz Sportage. (ms)