CUPRA w formule Extreme E
Przed rozpoczęciem sezonu zespół przetestował 544-konny model e-CUPRA ABT XE1
02.04.2021

CUPRA w formule Extreme E

Pierwszy wyścig Extreme E, nowej serii wyścigowej wyczynowych samochodów elektrycznych, odbył się w Arabii Saudyjskiej. 3 kwietnia za kierownicą samochodu e-CUPRA ABR XE1 zasiadł damsko-męski duet kierowców, Claudia Hürtgen i Mattias Ekström. Kolejne etapy serii odbędą się w czterech rejonach świata o skrajnych warunkach klimatycznych.


Extreme E to innowacyjna formuła zawodów samochodów elektrycznych zaprojektowanych do wyścigów w najcięższych warunkach pogodowych. Lokalizacje wyścigów zostały dobrane tak, by przybliżyć wpływ zmian klimatycznych na środowisko.
CUPRA była pierwszą marką motoryzacyjną, która potwierdziła swój udział w serii Extreme E. Jako głównego partnera zespołu, towarzyszącego we wszystkich wyścigach, wybrała firmę ABT Sportsline.

- Wierzę, że te wyścigi zachęcą nas do zastanowienia się nad tym, jak możemy wygenerować pozytywne zmiany. Zawody dają też szansę na bliższe spojrzenie na napęd elektryczny i możliwość wykorzystania go na drogach publicznych - mówi Wayne Griffiths, prezes marek CUPRA i SEAT.

Moc 544 KM (400 kW)

Przed rozpoczęciem sezonu zespół przetestował 544-konny model e-CUPRA ABT XE1. Przejazdy odbyły się na torach Oscherleben w Niemczech oraz MotorLand Aragón w Hiszpanii. Jak jednak zauważają sami kierowcy, prawdziwy test będzie miał miejsce dopiero podczas weekendowego spotkania Desert X Prix. Odbędzie się ono w rejonie Al Ula w Arabii Saudyjskiej, na największej na świecie nieprzerwanej piaszczystej pustyni.

Po inauguracyjnym wyścigu w Arabii Saudyjskiej zespoły zmierzą się jeszcze w czterech częściach świata. Kolejne etapy zawodów odbędą się w Senegalu, Kangerlussuaq na Grenlandii, Pará w Brazylii oraz na argentyńskim archipelagu Ziemi Ognistej. Każdy z pojedynków charakteryzuje się skrajnie różnymi warunkami – lokalizacje wyścigów zostały dobrane tak, by zwrócić uwagę na wpływ zmian klimatycznych na środowisko. (ww)