Chiński gigant motoryzacyjny BYD w polskich salonach
Samochody elektryczne BYD debiutują w przedsprzedaży w Polsce
25.05.2024

Chiński gigant motoryzacyjny BYD w polskich salonach

BYD Company Limited jeden z dwóch (obok Tesli) największych na świecie producentów pojazdów elektrycznych ogłosił rozpoczęcie przedsprzedaży pierwszych modeli samochodów elektrycznych w Polsce. Sprzedaż w pełni elektrycznych modeli BYD DOLPHIN, BYD SEAL i BYD SEAL U rozpocznie się w Polsce 10 czerwca 2024 roku. Dystrybucją chińskiej marki zajmą się dilerzy w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy i Gdyni tj. Cichy-Zasada, Grupa Krotoski oraz Grupa Plichta. W 2023 roku roczna sprzedaż nowych pojazdów BYD przekroczyła 3 miliony sztuk.

 


Firma BYD, posiadająca ponad 29-letnie doświadczenie w badaniach i rozwoju akumulatorów, jest znana na całym świecie z pionierskich innowacji w zakresie zrównoważonych technologii. BYD jest także jedynym producentem pojazdów elektrycznych (NEV), czyli pełnych elektryków, hybryd plug-in i aut elektrycznych napędzanych paliwem wodorowym, który opracował własne układy napędowe, w tym akumulatory mocy, silniki i systemy sterowników silników.

Prasowa premiera marki BYD w Polsce (Foto: Władysław Wilkiel)

Wszystkie modele samochodów BYD, które mają swoją premierę w Polsce, korzystają z najnowszej e-Platformy BYD 3.0, elektrycznego układu napędowego 8 w 1, zapewniającego najwyższą wydajność systemu i zintegrowaną inteligencję pojazdu. Wykorzystują również niezawierający kobaltu akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy BYD Blade, który zmienia reguły gry w zakresie bezpieczeństwa, trwałości i efektywności energetycznej, wraz z pompą ciepła do zarządzania ciepłem w standardzie. Modele, które trafia na rynek polski: BYD DOLPHIN, BYD SEAL I BYD SEAL U (EV) otrzymały maksymalnie 5 gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP.

Modele dostępne w Polsce: BYD DOLPHIN, BYD SEAL I BYD SEAL U (EV)


Podczas EV Experience chińska marka prezentowała stoisko z najnowszymi modelami marki. Blade Feng, country manager w Polsce poinformował, że na polskim rynku pojawią się trzy modele BYD: Dolphin (bateria 60,4 kWh z zasięgiem ok. 427 km WLTP - 141-150 tys. zł), Seal (bateria 82,5 kWh 520-570 km - 207-234 tys. zł) oraz Seal U (bateria 71,8 kWh z zasięgiem 420-500 km w cenie 190-203 tys. zł). Docelowo BYD Company Limited chce wprowadzić na polski rynek znacznie więcej modeli wykorzystujących napęd BEV i plug-in.

Sprzedażą aut zajmą się salony BYD Pioneer Store w najlepszych lokalizacjach miejskich

W 2023 roku roczna sprzedaż nowych pojazdów elektrycznych BYD przekroczyła 3 miliony sztuk, utrzymując pozycję światowego lidera w sprzedaży nowych aut w pełni elektrycznych. Z kolei łączna sprzedaż modeli BYD (pełnych elektryków, hybryd plug-in i aut elektrycznych napędzanych paliwem wodorowym) przekroczyła 7 milionów sztuk.