Bugatti oddaje hołd Francji
Bugatti Chiron Sport
14.07.2021

Bugatti oddaje hołd Francji

Na dziedzińcu zamku Château Saint-Jean w Molsheim, który jest siedzibą marki Bugatti, dla upamiętnienia narodowego święta Francji obchodzonego 14 lipca w rocznicę zdobycia Bastylii, ustawiono trzy luksusowe modele Bugatti Chiron Sport. Auta w kolorze niebieskim, białym i czerwonym symbolizują francuskie pochodzenie i wkład marki Bugatti w rozwój przemysłu motoryzacyjnego Francji.


Przez całe życie Ettore Bugatti był kimś więcej niż tylko producentem samochodów; był wszechstronnie utalentowanym wizjonerem, a także patriotą. Zafascynowany był elegancją, ekscentrycznością i przepychem, którymi wyróżniała się ówczesna stolica Francji. I tak Bugatti oprócz swoich pojazdów zaprojektował również różnego rodzaju silniki, pociągi, łodzie, samoloty i narzędzia chirurgiczne. Ettore Bugatti zmarł 21 sierpnia 1947 w Paryżu zaś jego firma zakończyła działalność na początku lat sześćdziesiątych.

 

Bugatti
Bugatti Chiron Sport w kolorze barw narodowych Francji


Dopiero pod koniec lat 80. Romano Artioli wraz z opracowaniem modelu EB 110 przywrócił firmę do życia – choć tylko do 1995 r. Kilka lat później marka Bugatti ponownie osiedliła się w Molsheim, remontując zamek Château St. Jean, który stał się jej siedzibą. To tutaj w 2005 roku wyprodukowano pierwszy hipersportowy samochód Veyron 16.4. Od tego czasu dziedzictwo Ettore Bugattiego jest kontynuowane przez zespół konstruktorów, których pasją jest tworzenie luksusowych samochodów sportowych. Do 2015 roku zbudowano ręcznie 450 modeli Veyron. Zaś od 2016 roku pracownicy Atelier montowali Chirony1 i jego kolejne wersje Chiron Pur Sport2 i Chiron Super Sport3, a także luksusowe modele Divo4, Centodieci5 i La Voiture Noire6, najdroższy samochód świata.

 

Bugatti
Three Chiron Sport w kolorze niebieskim, białym i czerwonym, symbolizującym francuskie pochodzenie i haute couture przemysłu motoryzacyjnego Bugatti