BMW iX Flow z magiczną zmianą koloru nadwozia
Możliwość zmiany pojazdu z ciemnego na jasny podczas jazdy w wysokich temperaturach pomogłaby w poprawie wydajności i regulacji termicznej wewnątrz pojazdu
07.01.2022

BMW iX Flow z magiczną zmianą koloru nadwozia

Bawarski koncern wraz z prezentacją koncepcyjnego modelu BMW iX Flow przedstawił technologię, która wykorzystuje cyfryzację do dostosowania wyglądu zewnętrznego samochodu do różnych sytuacji i indywidualnych życzeń. Powierzchnia BMW iX Flow z atramentem E może zmieniać odcień samochodu na życzenie kierowcy.


Innowacyjna technologia E Ink otwiera zupełnie nowe możliwości zmiany wyglądu samochodu zgodnie z preferencjami estetycznymi kierowcy, warunkami otoczenia czy nawet wymaganiami funkcjonalnymi. Technologia ta oferuje niespotykany dotąd potencjał personalizacji w zakresie projektowania zewnętrznego.

BMW
Sama technologia E Ink jest niezwykle energooszczędna

Płynne zmiany koloru są możliwe dzięki specjalnie opracowanej osłonie nadwozia, która została dokładnie dopasowana do konturów zaprezentowanego w pełni elektrycznego samochodu koncepcyjnego BMW iX Flow. Pobudzona sygnałami elektrycznymi technologia elektroforetyczna przenosi na powierzchnię różne pigmenty, powodując, że skóra ciała nabiera pożądanego zabarwienia. W tym kontekście BMW Group kieruje rozwojem technologii, tak aby można było doświadczyć nowej formy personalizacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz przyszłych produkowanych pojazdów.

Jak zmienny kolor nadwozia może zwiększyć wydajność auta

Zmienny kolor nadwozia może również przyczynić się do dobrego samopoczucia we wnętrzu i wydajności auta. Odbywa się to poprzez uwzględnienie różnych zdolności jasnych i ciemnych kolorów, jeśli chodzi o odbijanie światła słonecznego i związaną z tym absorpcję energii cieplnej. Biała powierzchnia odbija dużo więcej światła słonecznego niż czarna. W konsekwencji nagrzewanie się pojazdu i kabiny pasażerskiej w wyniku silnego nasłonecznienia i wysokich temperatur zewnętrznych można zmniejszyć, zmieniając kolor zewnętrzny na jasny. W chłodniejsze dni ciemna powłoka zewnętrzna pomoże pojazdowi w zauważalny sposób wchłonąć więcej ciepła słonecznego.

W całkowicie elektrycznym samochodzie zmiana koloru w zależności od pogody może zatem również przyczynić się do zwiększenia zasięgu. We wnętrzu technologia mogłaby na przykład zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się deski rozdzielczej. (ww)