Auto za pośrednictwem smartfona powiadomi o włamaniu
Funkcję można szybko włączyć lub wyłączyć korzystając z aplikacji FordPass na smartfony
14.06.2021

Auto za pośrednictwem smartfona powiadomi o włamaniu

Przestępstwa związane z włamaniami do pojazdów zawsze stanowiły i – niestety - nadal stanowią duży problem. Trudno się dziwić, skoro - według badań brytyjskich naukowców - 33 proc. właścicieli aut parkuje je na ilicy. Alarmy samochodowe służą odstraszaniu złodziei, ale właściciele mogą nie słyszeć alarmu lub zupełnie go zignorować. Zresztą złodzieje mają na nie sposoby.

Problem w jakimś stopniu rozwiązał Ford, który po raz pierwszy udostępnia właścicielom samochodów swój połączony ze smartfonem system podwyższonego bezpieczeństwa SecuriAlert (znany wcześniej jako Guard Mode).

W momencie wykrycia jakiejkolwiek aktywności pojazdu, w tym próby otwarcia drzwi lub uzyskania dostępu za pomocą kluczyka, system SecuriAlert wysyła powiadomienie na smartfon właściciela pojazdu. W ten sposób użytkownicy mogą się czuć spokojniejsi, gdy ich samochody znajdują się poza zasięgiem wzroku lub słuchu.

Właściciele aktywują SecuriAlert, gdy znajdują się poza samochodem. Funkcję można szybko włączyć lub wyłączyć korzystając z aplikacji FordPass na smartfony. Po uruchomieniu system wykorzystuje umieszczone w pojeździe czujniki, aby określić, czy ktokolwiek podejmuje próbę wtargnięcia do pojazdu. Za pośrednictwem modemu FordPass Connect samochód natychmiast wysyła powiadomienie na telefon właściciela, jeśli wykryje jakąkolwiek aktywność związaną z pojazdem. Aplikacja FordPass pokazuje na smartfonie czas i przyczynę alarmu SecuriAlert, jak również ostatnią znaną lokalizację pojazdu.

W przypadku próby otwarcia drzwi kluczykiem, czyli czynności, która nie wywołałaby uruchomienia tradycyjnego alarmu samochodowego, SecuriAlert również wysyła właścicielowi sygnał alarmowy. Może to być szczególnie przydatne w identyfikacji prób dostępu do samochodu przy użyciu sklonowanego lub skradzionego kluczyka.

Gdy właściciel chce skorzystać z samochodu (aby rano pojechać do pracy itd.), wystarczy, że rozbroi system SecuriAlert za pośrednictwem aplikacji FordPass i może bez problemów rozpocząć jazdę.

System SecuriAlert, który został wprowadzony do pojazdów użytkowych po raz pierwszy w tym roku, jest częścią pakietu funkcji powiązanych z komunikacją sieciową, dostępnych obecnie dla klientów Forda. (oprac. ms)