75-milionowy Opel: nowy Grandland GSe
Jubileuszowy Grandland GSe łączy najnowszą technologię z przyjemnością z jazdy
09.11.2022

75-milionowy Opel: nowy Grandland GSe

Marka Opel wyprodukowała już 75 milionów samochodów. Jubileuszowym, egzemplarzem jest bezemisyjny Grandland GSe, który zjechał z taśm montażowych fabryki w Eisenach. Przed 75‑millionowym pojazdem marka z Rüsselsheim wprowadziła wiele popularnych i legendarnych modeli, produkując samochody przez ponad 160 lat. Jeden z bestsellerowych modeli ze znakiem błyskawicy właśnie przekroczył 40‑stkę – to Corsa, sprzedana w milionach egzemplarzy.


Wszystkie wyprodukowane dotychczas modele oferowane były w przystępnych cenach dla szerokiego grona użytkowników i przyczyniały się do upowszechnienia mobilności.

- Mobilność definiujemy na nowo – naszym celem jest całkowita elektryfikacja marki w Europie do 2028 r. i oferowanie samochodów, które zapewniają przyjemność z jazdy przy odpowiedzialnym traktowaniu środowiska. Nasze nowe usportowione i zelektryfikowane modele GSe to kolejny krok w tym kierunku – powiedział Florian Huettl, dyrektor generalny firmy Opel.

Firma poinformowała niedawno, że zamierza wskrzesić GSe jako submarkę dynamicznych i zelektryfikowanych modeli, zaś sam skrót należy teraz odczytywać jako „Grand Sport electric”. Nowy Opel Grandland GSe podąża ścieżką wytyczoną przez modele Astra GSe i Astra Sports Tourer GSe. To hybryda plug‑in o wyczynowych osiągach, z elektrycznym napędem na wszystkie koła – prawdziwy pionier w klasie kompaktowych SUV‑ów.

Opel
Przed 75‑millionowym pojazdem Opel wprowadził wiele bestsellerów i legendarnych modeli, produkując samochody przez ponad 120 lat


Grandland GSe jest napędzany przez zespół złożony z turbodoładowanego silnika benzynowego o pojemności 1,6 litra i dwóch silników elektrycznych – po jednym na każdą oś. System rozwija łączną moc aż do 221 kW/300 KM (zużycie paliwa wg WLTP; wartości wstępne, ważone, w cyklu mieszanym1: 1,3 l/100 km; 31-29 g/km CO2). Hybrydowy zespół napędowy z funkcją ładowania z zewnętrznego źródła prądu (plug-in) zapewnia osiągi mocnego samochodu sportowego z elektrycznym napędem na wszystkie koła, zoptymalizowaną przyczepność oraz najlepszą w tej klasie zrywność. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 6,1 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 235 km/h (135 km/h w trybie elektrycznym).

Przed 75‑millionowym pojazdem Opel wprowadził wiele bestsellerów i legendarnych modeli, produkując samochody przez ponad 120 lat. Pojazdy takie jak „Doktorwagen” 4/8 KM z 1909 r. czy „Laubfrosch” 4/12 sprawiły, że już na dość wczesnym etapie historii motoryzacji automobil przestał być prestiżową ekstrawagancją dla zamożnych i stał się dostępnym środkiem transportu dla szerszego grona użytkowników. (ww)