60 lat współpracy Mazdy z włoskim designem
W pełni elektryczna Mazda MX30 oraz koncepcyjny model MX-81
26.04.2021

60 lat współpracy Mazdy z włoskim designem

Mazda w ramach obchodów 60-lecia współpracy z włoskim designem opublikowała film dokumentalny, który opowiada historię futurystycznego modelu MX-81, pierwszego koncepcyjnego samochodu Mazdy zaprezentowanego podczas salonu samochodowego Tokyo Motor Show w 1981 roku.

Małe coupe w kształcie klina zostało zaprojektowane przez Marca Dechampsa dla Bertone, budowniczego nadwozi z Turynu. MX-81 był pierwszym modelem Mazdy z oznaczeniem MX (Mazda eXperimental) - akronimem przeznaczonym dla najbardziej wymagających samochodów marki.

Większość prototypów jest niszczona po wystawieniu, ale w 2019 roku Nobuhiro Yamamoto, twórca silników rotacyjnych i menedżer programu MX-5, odkrył model MX-81 w magazynie siedziby Mazdy w Hiroszimie. Samochód koncepcyjny został wysłany do Mazda Italia, gdzie pod nadzorem Flavio Gallizio został pieczołowicie odrestaurowany w SuperStile w Turynie. Ukończenie renowacji zostało uczczone przez odtworzenie słynnej sesji zdjęciowej sprzed 40 lat tego samego MX-81 przed katedrą w Mediolanie. (ww)