20 lat przygody z MINI
Tylko zakładach w Oksfordzie produkowane jest obecnie 3-drzwiowe MINI, 5-drzwiowe MINI, MINI Clubman oraz w pełni elektryczne MINI Cooper SE
29.04.2021

20 lat przygody z MINI

Na początku 2001 roku w Swindon rozpoczęła się produkcja części karoseryjnych do popularnego MINI. Nieco później, w kwietniu 2001 roku, z linii produkcyjnej w Oksfordzie zjechało pierwsze nowe MINI. Od tamtego czasu MINI wyprodukowało w Wielkiej Brytanii ponad pięć milionów samochodów klasy premium.


W samych tylko zakładach w Oksfordzie produkowane jest obecnie 3-drzwiowe MINI, 5-drzwiowe MINI, MINI Clubman oraz w pełni elektryczne MINI Cooper SE – wszystkie na tej samej linii produkcyjnej.

Obecnie w zakładach MINI w Oksfordzie i Swindon zatrudnionych jest łącznie ponad 4500 wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym 130 praktykantów. Mocny zespół wspólnymi siłami produkuje codziennie około 1000 MINI – co 67 sekund jedno.

Zakłady w Oksfordzie i Swindon mają jako miejsce produkcji bardzo długie tradycje: samochody są tam produkowane od 65 lat (Swindon) i nawet od 108 lat (Oksford).
Przez długi czas odbywało się to bez rozgłosu, ale w ostatnich latach zakłady w Oksfordzie stały się magnesem dla turystów. W międzyczasie z wielokrotnie nagradzanego oprowadzania po zakładach MINI skorzystało około 26 tysięcy fanów MINI.

W 2020 roku zakłady w Oksfordzie wykonały ogromny krok w przyszłość, kiedy to z linii produkcyjnej zjechało MINI Cooper SE, pierwszy w pełni elektryczny model tej marki.
Brytyjski producent zapowiada, że już na początku lat 30. XXI wieku MINI będzie pierwszą marką BMW Group, której cała gama modeli będzie napędzana wyłącznie energią elektryczną. (ww)