Toyota do pracy ...pod ziemią
Zelektryfikowana wersja specjalna Toyoty Land Cruiser
19.02.2021

Toyota do pracy ...pod ziemią

Niemiecka firma Huber Automotive z Mühlhausen koło Stuttgartu przygotowała pakiet elektryczny dla Toyoty Land Cruiser, dzięki któremu ten samochód terenowy może być używany też pod ziemią… w górnictwie.


Elektryczna wersja RUN-E oparta na Land Cruiserze serii J7 ma moc 122 KM i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 1410 Nm. Na normalnych drogach taki elektryczny Land Cruiser osiąga prędkość do 130 km/h, a w terenie do 35 km/h. Land Cruiser J7 dostępny jest jeszcze na niektórych rynkach, być może modyfikacja Hubera będzie też możliwa dla aut używanych.

Zelektryfikowana wersja specjalna Toyoty Land Cruiser nadal pozostaje pojazdem 2WD/4WD z redukcją lub bez, przeznaczonym do użytku w trudnym terenie, zwłaszcza w górnictwie podziemnym. System E-Drive składa się z seryjnych komponentów znanych dostawców, m.in. takich jak Bosch. W aktualnej wersji zestawu E-Drive zastosowano akumulator o pojemności 35 kWh. Do specjalnych zastosowań w kopalniach akumulator umieszczono w wodoszczelnej i ognioodpornej obudowie. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają czujniki dwutlenku węgla i wilgotności. Akumulator 35 kWH zapewnia zasięg do 150 km na drodze i od 80 do 100 km w terenie. (JF)