ŠKODA AUTO wyprodukowała 15 milionów samochodów
ENYAQ iV jest pierwszym seryjnym elektrycznym modelem ŠKODA AUTO
06.03.2021

ŠKODA AUTO wyprodukowała 15 milionów samochodów

ŠKODA ENYAQ iV w kolorze Arctic Silver Metallic jest 15-milionowym samochodem który zjechał z linii produkcyjnej w Mladá Boleslav. Produkcja samochodów w głównym zakładzie marki sięga roku 1905 kiedy założyciele Vaclav Laurin i Vaclav Klement postanowili zaprzestać budowy rowerów i skupić się całkowicie na produkcji motocykli i samochodów. Firma później przekształciła się w ŠKODA AUTO.

Historyczne hale fabryczne, z których wyjechał pierwszy samochód firmy L&K Voiturette typ A stoją do dziś. Od kilku lat są siedzibą Muzeum ŠKODY. Po drugiej stronie drogi znajduje się nowoczesna fabryka samochodów, w której około 29 100 pracowników produkuje obecnie sześć serii modeli: FABIA, SCALA i OCTAVIA, a także SUV-y KAMIQ, KAROQ i w pełni elektryczny
ENYAQ iV.

Skoda
Octavia RS oraz Octavia kombi RS dedykowane dla pasjonatów szybkiej jazdy

Oprócz pojazdów ŠKODA AUTO produkuje również silniki, manualne skrzynie biegów MQ100 i MQ200 oraz osie w Mladá Boleslav, a także akumulatory wysokonapięciowe do hybrydowych modeli plug-in kilku marek Grupy. W lutym 2021, 100.000 th akumulator trakcyjny opuścił linię produkcyjną witryny.

Pod parasolem Grupy Volkswagen

Powstanie głównej fabryki ŠKODA AUTO i osiągnięcie 15 milionów pojazdów są ściśle związane z wejściem marki do Grupy Volkswagen 30 lat temu w 1991 roku. Od tego czasu zbudowano ponad 10 700 000 samochodów. Obecnie fabryka w Mladá Boleslav odgrywa kluczową rolę w realizacji strategii elektromobilności producenta. ENYAQ iV to jedyny pojazd Grupy Volkswagen na bazie MEB w Europie produkowany poza Niemcami.

Skoda
SKODA postawiła na rozwój samochodów elektrycznych i hybrydowych


Oprócz głównego zakładu ŠKODA AUTO posiada również własne zakłady produkcyjne w Kvasinach i Vrchlabí. W Kvasinach producent buduje ŠKODĘ SUPERB i SUPERB iV z napędem hybrydowym plug-in, a także modele SUV KODIAQ i KAROQ. Najnowocześniejsza fabryka podzespołów w Vrchlabí produkuje automatyczną dwusprzęgłową skrzynię biegów DQ200 (DSG). W ubiegłym roku ponad 750 000 pojazdów zjechało z linii produkcyjnych w czeskich fabrykach pomimo przestoju związanego z pandemią Covid-19. Samochody ŠKODA produkowane są również na Słowacji, Ukrainie, Chinach, Indiach i Rosji. Łącznie od 1905 roku marka wyprodukowała ponad 24 800 000 pojazdów na całym świecie.

Najważniejsze modele ŠKODY z Mladej Boleslav

Pierwszym z 15 milionów samochodów wyprodukowanych w Mladej Boleslav był wspomniany, słynny L&K Voiturette A , który opuścił czeskie hale w latach 1905 - 1907. ŠKODA SUPERB , nowy okręt flagowy gama pojazdów zadebiutowała w 1934 r. Sukces ŠKODA AUTO podczas pierwszych występów na Rajdzie Monte Carlo zainspirował producenta do stworzenia specjalnej edycji ŠKODA POPULAR MONTE CARLO 1 w 1936 r. Dwudrzwiowy samochód, który mógł osiągać prędkość do 110 km / h, był produkowany w miejscowości Mladá Boleslav do 1938 roku. ŠKODA 1000 MB- pierwszy model produkowany masowo w byłej Czechosłowacji - przyniósł rewolucję technologiczną w 1964 roku dzięki konstrukcji tylnego silnika i samonośnej karoserii.

ŠKODA FAVORIT zapoczątkowało nową erę w roku 1987. Początkowo produkowanego w Vrchlabí, a następnie rok później w Mladá Boleslav, to pierwszy model tej marki z silnikiem z przodu i napędem na przednie koła. SKODA OCTAVIA , serce marki, pochodzi również w głównym zakładzie. Pierwsza nowoczesna generacja przyszłego bestsellera została wypuszczona 3 września 1996 roku i wraz z OCTAVIA TOUR, pierwsza generacja nowoczesnej OCTAVII była produkowana do 2010 roku. Kompaktowa ŠKODA SCALA, pierwszy model marki oparty na platformie MQB A0 Grupy Volkswagen, zjeżdża z linii produkcyjnej Mladá Boleslav od 2019 roku.

Zaprojektowany od początku jako pojazd akumulatorowo-elektryczny, ŠKODA ENYAQ iV jest pierwszym seryjnym modelem ŠKODA AUTO, który bazuje na Modular Electrification Toolkit (MEB) Grupy Volkswagen i od końca listopada 2020 r., zjeżdża z linii produkcyjnej Mladá Boleslav.