Wakacyjne wybory Polaków
Mapa najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce
06.08.2022

Wakacyjne wybory Polaków

Odwieczny problem polskich wczasowiczów: czy w tym roku jechać nad morze, czy w góry? Niektórzy podążają stałym kursem i wybierają znane sobie miejscowości, w których już mają przetarte szlaki, a inni decydują się na odkrywanie nowych miejsc.


Eksperci firmy Yanosik postanowili sprawdzić, jakie kierunki wypoczynku wybierali w lipcu tego roku Polacy i gdzie odnotowano najwyższy przyrost liczby turystów.

Rewal i Mielno na północy, Solina i Cisna na południu

W tym roku największy przyrost odwiedzin eksperci Yanosika odnotowali w gminie Rewal, w powiecie gryfickim. Niewiele mniej zarejestrowali również w Mielnie, w powiecie koszalińskim. Nie zabrakło również amatorów górskich wędrówek, którzy wybrali się w rejon gmin Solina i Cisna w powiecie leskim.

Źródło: Yanosik.pl

Gdzie nad morze

Wielu Polaków wybrało dwie równie popularne gminy – Rewal oraz Mielno. To właśnie w nich eksperci Yanosika odnotowali największy przyrost odwiedzin. Poza nimi, polscy kierowcy równie chętnie skierowali się do Łeby, Krynicy Morskiej oraz Dziwnowa.

- Jak co roku, małe miejscowości nadmorskie cieszą się ogromną popularnością wśród polskich turystów. To właśnie do nich wyjeżdża duża część naszych rodaków, chcąc odpocząć od zgiełku większych miast, a przede wszystkim skorzystać z uroków plażowania całą rodziną oraz kąpieli morskich. W lipcu tego roku odnotowaliśmy prawie o 530% większy przyrost odwiedzin w przypadku gminy Rewal, niż w marcu, który wybraliśmy celowo do pomiaru naszych danych, gdyż jest to miesiąc nie obfitujący w przyjazdy turystów nad polskie morze. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się gmina Mielno, w której przyrost odwiedzin utrzymał się na poziomie o 513% wyższym – tłumaczy Andrzej Mejer, Yanosik.

W zestawieniu Yanosika znalazły się również takie gminy, jak Postomino, w powiecie sławieńskim, Sztutowo w nowodworskim, Jastarnia i Władysławowo w puckim oraz Ustronie Morskie w kołobrzeskim. Ostatnie trzy gminy, jak co roku nie narzekają na napływ turystów, który zaczyna się już w maju. Co ciekawe, jednak nie są pierwszym wyborem Polaków w okresie wakacyjnym.

Źródło: Yanosik.pl

W góry

W lipcu nie zabrakło również chętnych do odwiedzenia górskich szlaków. Największą popularność zyskały gminy Solina i Cisna w powiecie leskim. To właśnie tam znajdują się góry Sanocko-Turczańskie, których najwyższym szczytem jest Magura Łomniańska (1024 m n.p.m.).

Wśród 10 najchętniej odwiedzanych gmin w górach w lipcu na trzecim miejscu figuruje Lutowiska w powiecie bieszczadzkim, w której odnotowano przyrost odwiedzin o 225% wyższy, niż w marcu tego roku. Na czwartym miejscu zestawienia znalazła się gmina Łapsze Niżne w powiecie nowotarskim, na piątym Czorsztyn i na szóstym Szczawnica, również w tym samym powiecie.

Źródło: Yanosik.pl

Również na Mazury

Amatorzy żeglarstwa i innych sportów wodnych obierają kierunek na Mazury. W tym rejonie największą popularnością w lipcu tego roku cieszyła się gmina Mikołajki w powiecie mrągowskim, która odnotowała przyrost odwiedzin o 285%. Polacy również chętnie zatrzymali się w gminie Grunwald w powiecie ostródzkim i w gminie Piecki w powiecie mrągowskim.

Okres letni jest najtrudniejszym na polskich drogach. Wówczas dochodzi do największej liczby wypadków, również ze skutkiem śmiertelnym. Wybierając się w trasę nad morze, w góry czy na Mazury, zawsze „za kółkiem” należy być trzeźwym oraz zachowywać szczególną ostrożność. (ms)