W Warszawie nowe ambulanse na bazie Fiatów Ducato
Dostarczone ambulanse są dla mieszkańców stolicy dużym wsparciem do ratowania życia w najcięższych przypadkach zagrożenia życia, w tym z powodu Covid-19
19.01.2021

W Warszawie nowe ambulanse na bazie Fiatów Ducato

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie zakupiła łącznie 16 Fiatów Ducato z przeznaczeniem na ambulanse do ratowania zagrożenia życia mieszkańców stolicy.

Codziennie pod opieką Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie jest nawet 4,5 miliona ludzi, którzy żyją i pracują w stolicy.
Dostarczone karetki powstały na bazie samochodów Fiat Ducato fabrycznie wyposażonych w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, w tym ABS, ASR zapobiegający poślizgowi kół napędzanych przez zmniejszenie momentu obrotowego przekazywanego przez silnik w trakcie jazdy elektroniczny rozdział siły hamowania EBD, system stabilizacji toru jazdy ESP czy wentylowane hamulce tarczowe przednie i tylne. Zabudowę Ducato wykonała firma AMZ-Kutno S.A., która doposażyła je do poziomu najbardziej zaawansowanych ambulansów typu C.

FCA
Fiat Ducato ambulans

Każdy pojazd jest wyposażony w najnowszej generacji sprzęt medyczny: defibrylator transportowy z możliwością teletransmisji danych medycznych do centrum teletransmisji WSPRiTS „Meditrans" SPZOZ w Warszawie. Oznacza to, że w trakcie przewożenia pacjenta do szpitala możliwe będzie prowadzenie konsultacji kardiologicznych w czasie rzeczywistym (telemedycyna). W karetkach znalazły się także: transporter i nosze transportowe oraz profesjonalne urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Pojazdy dysponują dwoma miejscami siedzącymi dla zespołu ratunkowego, instalacją tlenową z punktami poboru tlenu typu AGA, trzema niezależnymi instalacjami elektrycznymi, w tym dwiema na 230V i jedną na 12V, z odpowiednią liczbą gniazd pozwalających na zasilanie różnego rodzaju sprzętu do monitorowania i ratowania życia pacjenta. Oświetlenie przedziału medycznego wykonano w oszczędnej energetycznie technologii LED. Samochody mają w pełni zautomatyzowany system ogrzewania i klimatyzacji w przedziale medycznym, ze sterowaniem za pomocą zintegrowanego panelu dotykowego. Ambulanse zyskały wzmocnioną konstrukcję ścian umożliwiającą montaż wyposażenia medycznego, przegrodę z oknem umożliwiającym komunikowanie się między przedziałem medycznym i kabiną kierowcy, oznakowanie i sygnalizację świetlno-dźwiękową pojazdu uprzywilejowanego. Dostarczone ambulanse są dla mieszkańców stolicy dużym wsparciem do ratowania życia w najcięższych przypadkach zagrożenia życia, w tym z powodu Covid-19. (JB)