W klapkach za kierownicą
Od wyboru butów do jazdy samochodem zależy bezpieczeństwo i komfort podróżowania
11.08.2021

W klapkach za kierownicą

Na ogół prowadzenie auta w klapkach czy butach wysokim obcasie używane jest w komediach filmowych jako pretekst do pokazania głupoty kierującego. Tymczasem może to doprowadzić do sytuacji, w której bezpieczne prowadzenie samochodu okaże się znacznie utrudnione albo niemożliwe.

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że jednym z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy są buty, w których wsiadamy za kierownicę. Choć oczywiste wydaje się, że należy zrezygnować z obuwia utrudniającego prowadzenie samochodu, wielu kierujących tego nie robi. Do wyboru odpowiednich butów do jazdy samochodem powinniśmy przywiązywać większą wagę. Zwłaszcza w gorące dni jazda w klapkach czy sandałach może być kusząca, ale czy jest bezpieczna?

Właściwy wybór obuwia

Okazuje się, ze często od wyboru butów do jazdy samochodem zależy bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Niewłaściwa siła nacisku na pedały czy ześlizgiwanie się butów z pedałów mogą być dodatkowymi czynnikami powodującymi stres i rozproszenie uwagi kierowcy, a nawet utratę kontroli podczas prowadzenia samochodu.

Niefortunnym wyborem okazują się klapki czy sandały, ponieważ mogą zsunąć się ze stopy, spaść pod pedały albo zahaczyć o nie paskiem czy zaklinować się między nimi. Jazda boso również może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami, m.in. zmniejszoną siłą hamowania, doprowadzając do zagrożenia na drodze.

Z kolei zbyt ciężkie buty mogą utknąć między pedałami, a przy zbyt masywnych może pojawić się ryzyko wciśnięcia dwóch pedałów jednocześnie. Należy też zdecydowanie unikać butów na koturnie, trekkingowych czy na grubej podeszwie, która uniemożliwia ocenę, z jaką siłą naciskamy na pedały.

Podczas prowadzenia auta nie sprawdzą się również szpilki, ponieważ oprócz tego, że mogą okazać się niewygodne i szybciej odczujemy w nich zmęczenie nóg, taki obcas może zaczepić o dywanik w aucie bądź utknąć w macie, unieruchamiając nogę kierowcy. Przy butach o zbyt wysokich obcasach naciskanie pedałów także może być znacznie utrudnione, poza tym cały nacisk na pedały skupiamy wówczas na palcach, gdy optymalnie ciężar powinien być przenoszony ze śródstopia na place.

Do prowadzenia auta najlepiej zdecydować się na miękkie buty z cienką i dodatkowo nieśliską podeszwą, dzięki której będziemy mogli w pełni kontrolować, z jaką siłą naciskamy na pedały. Podczas jazdy sprawdzą się na przykład mokasyny czy buty sportowe, które nie usztywniają kostek. Z kolei w eleganckim obuwiu za kierownicą ważnym kryterium jest mały, stabilny obcas i brak wydłużonych nosków. (ms)