Ratownicy GOPR w Toyotach Hilux
Toyota Hilux w służbie GOPR (Fot. Bartosz Piekarczyk)
17.03.2021

Ratownicy GOPR w Toyotach Hilux

Od kilku lat Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) w swojej trudnej i odpowiedzialnej służbie ratowania ludzi korzysta ze znakomicie spisujących się w górach pikapów Toyota Hilux. Teraz Grupa Beskidzka GOPR dostała najnowszy model tego samochodu.Początki Toyoty Hilux w GOPR sięgają kilku lat wstecz. Sekcja babiogórska, należąca do Grupy Beskidzkiej GOPR, zaczęła poszukiwać górskiej karetki terenowej. Odpowiednią bazą do tego zadania okazała się Toyota Hilux. Pierwszym egzemplarzem tego pikapa w górskiej służbie był standardowy pojazd z otwartą przestrzenią ładunkową do przewożenia rozmaitego wyposażenia niezbędnego w pracy ratowników oraz w codziennym funkcjonowaniu placówek GOPR.
Auto sprawdziło się w swojej podstawowej transportowej roli, ale szybko pojawił się pomysł, by dostosować pikapa do specyficznych potrzeb górskich ratowników, co znacznie ułatwiłoby im pracę oraz przewożenie licznego sprzętu ratunkowego, narciarskiego czy wspinaczkowego. Dlatego zdecydowano się na stopniową wymianę swojej floty.

Drugim Hiluxem w GOPR został nowy model Toyoty, czyli 8. generacja zwana Revo. Samochód dysponował już przestrzenią transportową dla poszkodowanego, a dzięki doświadczeniom ratowników i zgłaszanym przez nich pomysłom zyskał dostosowane do ich wymagającej służby, specjalistyczne wyposażenie. Auto dołączyło do swojego poprzednika w Grupie Beskidzkiej GOPR, a nowy model Hiluxa bardzo przypadł do gustu ratownikom, także ze względu na komfort, jaki oferuje w codziennym użytkowaniu.

Toyota
Grupa Beskidzka GOPR bardzo szybko podjęła decyzję, by z uzupełnić swoją flotę o następnego, czyli już trzeciego ratowniczego Hiluxa (Foto. Adam Kokot)

Hilux na dobre zagościł w górach i w 2020 roku szeregi grup regionalnych GOPR zasiliło kolejnych pięć nowych Toyot w wersji pojazdu ratownictwa górskiego. Oprócz samochodów, które aktywnie niosą pomoc, GOPR posiada także jeden egzemplarz, który znajduje się w centrali organizacji w Zakopanem i pozostaje w gestii szefa wyszkolenia.

Toyota
Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, GOPR zaczął sukcesywnie wyposażać pozostałe grupy regionalne w górskie pojazdy ratunkowe na bazie sprawdzonego terenowego Hiluxa (Foto: Adam Kokot)

Specjalistyczne zabudowy nowych Toyot są modułowe i często dostosowane do indywidualnych wymagań danej grupy regionalnej GOPR. Ratownicy mogą w zależności od potrzeb zmieniać wyposażenie w postaci noszy transportowych, sprzętu medycznego, wyposażenia wspinaczkowego i narciarskiego, a jeżeli zachodzi taka konieczność, transportować np. sześciu ratowników lub psy ratunkowe. Dodatkowo Hilux świetnie sprawdza się w roli holownika, ciągnąc za sobą przyczepkę z quadem lub skuterem śnieżnym.
W planach GOPP-u ujęte są dalsze zakupy nowych pojazdów Toyoty. (opr. ms)