Politechnika Warszawska szkoli specjalistów zarządzania flotami
Studia podyplomowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” trwają dwa semestry i obejmują 194 godziny zajęć dydaktycznych
09.11.2021

Politechnika Warszawska szkoli specjalistów zarządzania flotami

Na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej rozpoczęła się kolejna już, czwarta edycja unikalnych na rynku flotowych studiów podyplomowych „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”. Studia zostały utworzone z inicjatywy Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów oraz Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych, a ich program został opracowany przez ekspertów obydwu organizacji, we współpracy z kadrą naukową Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.



Studia podyplomowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” trwają dwa semestry i obejmują 194 godziny zajęć dydaktycznych, przy czym znaczna część z nich, to zajęcia laboratoryjne oraz projektowe realizowane w małych grupach. Program studiów został opracowany przez doświadczonych praktyków branży flotowej, czyli ekspertów PZWLP i SKFS oraz kadrę naukową Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Przy jego tworzeniu szczególny nacisk kładziono na praktyczny wymiar studiów oraz przekazanie słuchaczom wiedzy i umiejętności, które będą bardzo użyteczne i są faktycznie i praktycznie pożądane na flotowym rynku pracy.

PZWLP

- IV edycja studiów podyplomowych przebiegać będzie w zmienionej formie. W nowym programie wprowadzono przedmiot „Rozwiązywanie problemów decyzyjnych w zarządzaniu flotą”. W ramach tego przedmiotu słuchacze będą stosować formalne narzędzia do oceny rozwiązań dotyczących flot pojazdów oraz będą musieli pogłębić umiejętności dotyczące zasad rozliczania wykorzystania samochodów osobowych w działalności gospodarczej. Rozszerzono także wymiar godzinowy zajęć: „Polityka flotowa”, „Paliwa, elektromobilność i ekologia” (wcześniej „Gospodarka paliwowa z elementami ekologii”, „Wizja i strategia w zarządzaniu flotą” oraz „Ubezpieczenia”.
Zmiany te pozwoliły w większym stopniu uwzględnić w nowym programie studiów zagadnienia dotyczące prawnych aspektów polityki flotowej, elektromobilności oraz społecznych i finansowych kosztów funkcjonowania floty samochodowej, a także zagadnień dotyczących ubezpieczeń i zatrzymania ryzyka w przedsiębiorstwie
– wyjaśnia Radosław Kraciuk, prezes zarządu SKFS.

PZWLP

Studia „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” są kierowane zarówno do osób młodych, kontynuujących swoją naukę po ukończeniu studiów I lub II stopnia, jak i funkcjonujących już w branży motoryzacyjnej, czy flotowej specjalistów, chcących podnieść swoje zawodowe kwalifikacje.
Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia na nich nauki jest posiadanie przez kandydata wykształcenia m.in. na poziomie studiów pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich).

PZWLP

Ukończenie studiów wiążę się z koniecznością nie tylko uzyskania pozytywnych wyników zaliczeń lub egzaminów z każdego z wykładanych przedmiotów, ale i przygotowaniem pracy końcowej. Absolwenci studiów zdobywają unikalną na polskim rynku pracy, specjalistyczną wiedzę i umiejętności, z zakresu zarządzania flotami pojazdów w branży wynajmu długoterminowego aut (Car Fleet Management), Rent a Car (wypożyczalnie samochodów), Car Sharing a także w wewnętrznych strukturach firm. (ms)