Policyjne radiowozy w nowych barwach
Zmiany oznakowania będą dotyczyły nowo zakupionych radiowozów
29.04.2022

Policyjne radiowozy w nowych barwach

Na radiowozach policyjnych zwiększy się liczba sygnałów błyskowych. Zmieni się także wzór oznakowania, wprowadzone zostaną dodatkowe elementy odblaskowe w postaci fluorescencyjnych pasów barwy żółto-zielonej. Zmiany dotyczą nie tylko radiowozów, ale także policyjnych motocykli. Jeszcze w tym roku flotę policyjnych radiowozów zasili 30 samochodów elektrycznych i około 40 hybrydowych.

Kierownictwo polskiej Policji podczas targów POLSECURE zaprezentowało nowe oznakowanie radiowozów i motocykli policyjnych. Oznakowanie zostanie zmienione przez dodanie jaskrawych kolorów- żółtych i zielonych, które będą czyniły radiowozy bardziej widocznymi.

Policja.pl
(Foto: Świętokrzyska Policja)


- Zrobiliśmy to po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo, na czym nam bardzo zależy – powiedział insp. dr Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Radiowozy zostały poddane testom, które przebiegły pomyślnie, co pozwoliło na wprowadzenie zmian legislacyjnych. Oprócz zmiany kolorystyki doszła także zwiększona liczba świateł ledowych. Co istotne – radiowozy z poprzednim oznakowaniem nie znikną z dróg. Zmiany oznakowania będą dotyczyły nowo zakupionych radiowozów.

Przez pewien okres będziemy mogli spotkać zarówno te radiowozy z nowym oznakowaniem, bardziej widoczne, jak i te, dotychczas nam znane – radiowozy o barwie srebrno-niebieskiej – podkreślił rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Policja.pl

Wśród działań modernizacyjnych polskiej Policji znalazły się m.in. rozbudowanie floty lotnictwa policyjnego oraz poszerzenie floty transportowej. Jeszcze w tym roku planowany jest zakup 30 samochodów elektrycznych i około 40 hybrydowych. Na wyposażeniu znalazły się zakupione m.in. laserowe mierniki prędkości, urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, bezzałogowe statki powietrzne, a także kamery nasobne. Planowany jest zakup kolejnych. (ww)