Motor Valley Fest: amator za kierownicą bolidu Ferrari
Ferrari 488 Challenge na torze w rejonie Emilia Romagna
02.07.2021

Motor Valley Fest: amator za kierownicą bolidu Ferrari

Motor Valley Fest, który odbywa się na początku lipca w Modenie to nie tylko statyczne ekspozycje samochodów w zabytkowym centrum miasta. 4 renomowane tory wyścigowe w regionie Emilia Romagna są w tych dniach specjalnie przygotowane by gościć entuzjastów szybkich samochodów. Największą atrakcją jest możliwość sprawdzenia swoich umiejętności za kierownicą super sportowych modeli m.in. legendarnego Ferrari 488 Challenge.

Za kierownicą może jechać przeszkolony kierowca lub - po specjalnym instruktażu - kierowca-amator. Prowadzenie bardzo szybkiego Ferrari nie należy do najprostszych czynności. Auto nie ma trybu automatycznej zmiany biegów, a pedał hamulca trzeba wciskać z dużo większą siłą niż w przypadku auta w wersji niezmodyfikowanej. Zajęcie miejsca wewnątrz bolidu wymaga nie lada sprawności ze względu na rurowe zabezpieczenie otaczające kierowcę i pasażera.

Ferrari_NF
Ferrari 488 Challenge osiągało moc 670 KM i przyspieszało do 100km/h w zaledwie 2,3 sek

Podstawione dwa modele Ferrari mają oszałamiające osiągi, nie tylko dlatego, że dysponują potężną mocą, ale również z powodu zmniejszonej o połowę masy pojazdu. Ferrari 488 Challenge osiągało moc 670 KM i przyspieszało do 100km/h w zaledwie 2,3 sek. Drugi z pojazdów - Ferrari 458 Challenge osiągał moc 570 KM, będąc jednocześnie autem nieco "wolniejszym", gdyż 100km osiągał po 2,6 sek. Ważnym aspektem przy prowadzeniu auta na torze jest świadomość zmieniających się rozdziałów masy na poszczególne osie. Oś przednia może być obciążona przenosząc 23% masy auta przy przyspieszaniu lub 63% przy silnym hamowaniu......Mimo, że na krętym torze osiągniemy maksymalnie 220km/h to przeciążenia są potężne i zapanowanie nad takim bolidem wymaga sprawności i refleksu, ale daje bardzo dużo satysfakcji.