Mazda poszerza gamę modelową
Do polskich salonów trafiła flagowa Mazda CX-60
25.01.2023

Mazda poszerza gamę modelową

Bieżący rok w przebiega pod znakiem zmian w gamie modelowej Mazdy w Polsce. Do oferty dołączyła właśnie Mazda MX-30 R-EV, unikatowy samochód elektryczny z możliwością ładowania z sieci oraz z silnikiem Wankla w roli dodatkowego generatora energii elektrycznej na dłuższych dystansach.Polscy dilerzy Mazdy rozpoczęli przyjmowanie zamówień na tę wersję Mazdy MX-30, która w bogato wyposażonej wersji podstawowej jest wyceniona na tym samym poziomie, jak w pełni elektryczna Mazda MX-30 – 161 100 zł. Produkcja MX-30 R-EV rozpocznie się w połowie roku. Zebrano już pierwsze zamówienia od klientów m.in. w Szczecinie i Toruniu.

Ze względu na wchodzące w Polsce 1 kwietnia 2023 r. znowelizowane wymagania techniczne i eksploatacyjne m.in. dla odbiorników DAB+ w samochodach, modele Mazda 2 i Mazda 6 już nie mogą być zamawiane w polskich salonach. Dilerzy jeszcze dysponują stokiem kilkudziesięciu Mazd 2 gotowych do odbioru. Ostatnim miesiącem produkcji Mazdy 6 będzie luty 2023 r. – do sprzedaży trafia właśnie około 1,5 tys. egzemplarzy tego modelu, w tym 100 w jubileuszowej wersji 20th Anniversary.

Mazda
Mazda MX-5


Te same przepisy ograniczą możliwość zamawiania Mazdy MX-5 od marca do końca tego roku, czyli do momentu wprowadzenia kolejnej modernizacji kultowego roadstera obejmującej m.in. radio cyfrowe DAB+. W tym przypadku ostatnim miesiącem produkcji obecnej wersji MX-5 jest luty 2023 r. Na polski rynek wiosną trafi pula nieco ponad 100 egzemplarzy tego auta w wersjach Soft Top i RF.

Do polskich salonów trafiła flagowa Mazda CX-60 z nowym, sześciocylindrowym, rzędowym silnikiem Diesla autorskiej konstrukcji marki. W pierwszej kolejności klienci będą mogli odebrać wersje ze standardowym poziomem mocy 200 KM i napędem na tylną oś, od kwietnia rozpoczną się dostawy mocniejszej wersji 254 KM z napędem na wszystkie koła. Dilerzy Mazdy w Polsce przyjęli już niemal 400 zamówień na CX-60 z silnikiem Diesla w obu wariantach mocy. Niebawem debiut tego modelu z kolejną odmianą napędu – sześciocylindrowym, rzędowym benzynowym silnikiem Skyactiv-X o pojemności 3 litrów. Ponadto wiosną 2023 r. w salonach zadebiutuje udoskonalona Mazda CX-5 z systemem miękkiej hybrydy Mazda M Hybrid w silnikach benzynowych.

W tym roku zapowiadana jest też kolejna premiery Mazdy – największej, trzyrzędowej Mazdy CX-80, SUV-a bazującego na CX-60 z jeszcze większym rozstawem osi i dłuższym nadwoziem. Model ten ma stanowić konkurencję dla Volvo XC90, czy Audi Q7. (ms)