F 015 Luxury in Motion czyli przyszłość wg Mercedesa
Pojazd niedalekiej przyszłości Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (Foto: Helena Krauze-Wultańska CNK)
11.06.2022

F 015 Luxury in Motion czyli przyszłość wg Mercedesa

Autonomiczny Mercedes-Benz F 015 to jeden z eksponatów prezentowanych na wystawie „Przyszłość jest dziś” w Centrum Nauki Kopernik. Wystawa przybliża najnowsze zdobycze nauki i techniki, w tym sztuczną inteligencję oraz technologię uczenia maszynowego.


Koncepcyjny Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (z ang. luksus w ruchu) reprezentuje tam wyobrażenie motoryzacji jutra, który interpretuje samochody przyszłości jako autonomiczne, mobilne strefy relaksu.

Mercedes Benz
Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (Foto: Katarzyna Nowicka CNK)


Za sprawą licznych czujników i dostępu do sieci oraz do ogromnych zasobów danych współczesne pojazdy potrafią „myśleć” i oferują możliwość jazdy częściowo zautomatyzowanej. Koncept Mercedesa idzie dużo dalej: po zamknięciu drzwi zamienia się w mobilny salon na kołach, który samodzielnie zawozi swoich pasażerów we wskazane miejsce. Pasażerem staje się tu również kierowca – przednie fotele pojazdu można obrócić o 180 stopni, zwracając się twarzą do osób siedzących z tyłu. Poza rozmową czas podróży można wykorzystać także do pracy lub odpoczynku.

Kolejna istotna cecha prototypu to ciągła wymiana informacji między podróżującymi, oprogramowaniem pojazdu i otoczeniem. Informacje przekazywane są za pośrednictwem sześciu ekranów harmonijnie zintegrowanych z kokpitem oraz bocznymi i tylnymi panelami. Pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe.

Mercedes Benz
Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (Foto: Helena Krauze-Wultańska CNK)Napędzany elektrycznie samochód koncepcyjny F 015 Luxury in Motion nawiązuje kontakt z otoczeniem dzięki wykorzystaniu projekcji laserowej i ekranów LED.

Centrum Nauki Kopernik decydując się na prezentację koncepcyjnego modelu konstruktorów ze Stuttgartu podęło próbę zaprezentowania tego, co może czekać nas w niedalekiej przyszłości, oraz możliwości, jakie daje ultranowoczesna rzeczywistość. Innymi słowy – zaprasza w hipotetyczną podróż na koniec XXI wieku. (ms)