Bezpieczny Nissan ARIYA
Do modelu ARIYA udało się dostosować wiele procedur testowych opracowanych dla Nissana LEAF
11.01.2023

Bezpieczny Nissan ARIYA

Program Nissan Ambition 2030 to długoterminowa wizja firmy na rzecz rozwoju mobilności i stworzenia czystszego, bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla wszystkich świata. Bardzo ważnym krokiem w realizacji tego celu jest poddanie każdego pojazdu marki – w tym nowego elektrycznego crossovera Nissana ARIYA – rygorystycznym testom zderzeniowym, aby zagwarantować spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w przypadku kolizji.

 


W Nissan Technical Centre w Atsugi w Japonii zespół inżynierów poddał flagowy elektryczny model Nissana setkom kompleksowych testów zderzeniowych, sprawdzając wytrzymałość na uderzenie przodem, bokiem i tyłem, a także przeprowadzając symulacje wypadków z udziałem pieszych. Wystarczy zaledwie 1/1000 sekundy, aby upewnić się, że ARIYA spełnia rygorystyczne standardy, które wyznaczyła sobie marka.

Testy wykazały, że ARIYA oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów w razie kolizji. Jest to możliwe dzięki unikatowej konstrukcji nadwozia i kabiny, które zapewniają optymalne pochłanianie energii siły uderzenia w różnych scenariuszach zderzeniowych.
Podczas procedury testowej inżynierowie Nissana z Zespołu ds. Oceny Bezpieczeństwa Biernego mierzą siłę uderzenia w karoserię i komponenty konstrukcyjne samochodu, a także jego skutki dla kierowcy i pasażerów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu manekinów o różnych rozmiarach oraz rodzajach sylwetek, wyposażonych w liczne czujniki, które rejestrują poziom obrażeń najważniejszych części ciała.

NowoczesnaFlota
Nissan ARIYA ( Foto: Władysław Wilkiel)


Do modelu ARIYA udało się dostosować wiele procedur testowych opracowanych dla Nissana LEAF. Pozwoliło to marce na opracowanie własnych standardów w zakresie bezpieczeństwa, nierzadko bardziej rygorystycznych niż te, wynikające z obowiązujących przepisów. Przykładowo, inżynierowie ds. bezpieczeństwa musieli zadbać o to, by zamontowany w modelu ARIYA zespół akumulatorów wysokonapięciowych pozostał nieuszkodzony w przypadku zderzenia i uniemożliwił wyciek elektrolitu. (ms)